Protest listonoszy we Wrocławiu [WIDEO, ZDJĘCIA] Pracownicy poczty nie zamierzają odpuścić

2017-01-23 11:06

Listonosze domagają się podwyżek. Jeśli ich nie otrzymają, nie zamierzają się poddawać, tylko jeszcze zaostrzyć formy protestu.

Po Częstochowie, Lublinie i Zielonej Górze, protestują listonosze we Wrocławiu. Domagają się podwyżki w wysokości tysiąca złotych brutto, zmniejszenia ilości obowiązków i obwodów, w których pracują. Napisali petycję, pod którą podpisało się blisko 150 pracowników poczty. 

Listonosze tak zorganizowali protest, aby nie kolidował z ich codziennymi obowiązkami. Jeśli nie uda im się wywalczyć podwyżek, zapowiadają jednak strajk powszechny, a nawet odejścia z pracy. 

"Jesteśmy akwizytorami, a system premiowy jest straszny"

- Jesteśmy akwizytorami, straszy się nas karą 1650 złotych za zagubienie listu. System premiowy jest straszny. Uzależniony od tego czy zrobię ja, kolega. Odpowiedzialność zbiorową to ja miałem w wojsku. To nie jest obóz pracy - przekonuje pan Leszek, jeden z listonoszy.

- Sami sobie dali w ostatnich latach kilkakrotnie podwyżki. Nam ani razu. Będziemy zaostrzać protest, bo tutaj nie ma już czego bronić. Będziemy walczyć aż do zwycięstwa - dodaje pan Janusz, który także protestował pod głównym budynkiem wrocławskiej poczty.

- W petycji domagamy się wzrostu wynagrodzenia o 1000 złotych brutto oraz odciążenia nas od pracy. Wynagrodzenie, które mamy oscyluje wokół pensji minimalnej w tym kraju. Nie wykluczamy, że będziemy protestować razem z listonoszami z innych miast - deklaruje pan Tomek.

1500 złotych na rękę

Od rzecznika poczty polskiej usłyszeliśmy, że ze związkami zawodowymi opracowywany jest nowy system płac i premiowania. Kiedy wejdzie on w życie, tego nie wiadomo. Aktualnie podstawowa pensja listonosza to około 1500 złotych na rękę, a z dodatkiem stażowym, na przykład po 20 latach pracy wypłata sięga 1800 zł. 

Jeszcze w tym tygodniu pracownicy poczty będą opracowywali plan dalszego działania. 

Zobacz film reportera Radia ESKA Rafała Sterczyńskiego:

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Rafała Sterczyńskiego:

Czytaj także: Wrocław na filmach 360°, czyli dookoła niezwykłego miasta [WIDEO]​