QUIZ. Oscary i ich zdobywcy. Kto otrzymał statuetkę? Jaki film dostał Oscara?

i

Autor: analogicus/cc0/Pixabay.com QUIZ. Oscary i ich zdobywcy. Kto otrzymał statuetkę? Jaki film dostał Oscara?

QUIZ. Oscary i ich zdobywcy. Kto otrzymał statuetkę? Jaki film dostał Oscara?

2021-04-25 8:14

Oscary i ich zdobywcy. Kto otrzymał statuetkę? Jaki film dostał Oscara? Te najbardziej prestiżowe nagrody filmowe na świecie są przyznawane przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej od 1929 r. W blisko 100-letniej historii statuetki nie brakowało również polskich zdobywców Oscarów, których wysyp mieliśmy zwłaszcza w ostatnich latach. Na czele rankingu najczęściej nagradzanych są oczywiście amerykańscy twórcy, wśród których warto wspomnieć takie tuzy światowego kina, jak Steven Spielberg, Meryl Streep czy Jack Nicholson. Czy znacie też innych zdobywców Oscarów?

QUIZ. Oscary i ich zdobywcy. Kto otrzymał statuetkę? Jaki film dostał Oscara?

Oscary to najbardziej prestiżowe nagrody filmowe na świecie, które od 1929 r. przyznaje Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Pięć najważniejszych kategorii, w jakich przyznaje się statuetki to: najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka i najlepszy aktor. W całej historii Oscarów tylko cztery filmy mogą się pochwalić zdobyciem nagród w każdej z nich. Z kolei najwięcej nominacji w historii zebrał "Titanic" Jamesa Camerona, co przełożyło się również na pokaźną liczbę statuetek.

Oscary to nie tylko wielki splendor dla jego zdobywcy, ale czasem też jego przekleństwo. Reżyser Martin Scorsese otrzymał statuetkę w 2006 r., czyli po prawie 40 latach kariery i 6 nominacjach. Podobną drogę przebył Leonardo DiCaprio, który po raz pierwszy był nominowany do Oscara już w 1994 r., jednak czekał na niego przez kolejne 22 lata. Z kolei Tatum O'Neal otrzymała statuetkę, mając ledwie 10 lat (jako najmłodsza aktorka w historii), ale był to jej jednocześnie pierwszy i ostatni tak duży sukces w karierze.

Oscary zostaną w tym roku przyznane po raz 93., a cały świat znowu będzie śledził z zapartym tchem losy swoich ulubieńców. Kto tym razem dostanie statuetkę, a kto zostanie wielkim przegranym ceremonii? Zanim się tego dowiemy, zapraszamy do quizu o zdobywcach Oscarów z poprzednich lat.

QUIZ. Oscary i ich zdobywcy. Kto otrzymał statuetkę? Jaki film dostał Oscara?

Pytanie 1 z 16
Który z poniższych filmów otrzymał najwięcej - 11- Oscarów w historii