Quiz. To samo brzmienie, ale inne znaczenie. Wiesz jakie to słowa?

i

Autor: Shutterstock Quiz. To samo brzmienie, ale inne znaczenie. Wiesz jakie to słowa?

Są pułapki

QUIZ. To samo brzmienie, ale inne znaczenie! Czy znasz homonimy? Język polski jest pełen pułapek, dlatego bijemy brawo za 10/12!

2023-12-11 4:21

To samo brzmienie, ale inne znaczenie ma całkiem sporo słów w języku polskim. To homonimy. Używamy ich na co dzień, ale czy zawsze poprawnie? Bóg, Bug i buk - wymawiamy te słowa tak samo, ale znaczą przecież coś zupełnie różnego, mają też inną pisownię. Zapraszamy Was do rozwiązania quizu, w którym słowa brzmią tak samo, ale znaczą coś zupełnie innego.

Homonimy często spędzają sen z powiek uczniom, choć tak naprawdę nie są trudną częścią materiału do nauki. Homonimy to wyrazy o identycznej pisowni lub wymowie, jednak oznaczające coś zupełnie innego. Bal to kawałek odrąbanego pnia drzewa, ale też eleganckie przyjęcie. Pokój to pomieszczenie w mieszkaniu czy domu, ale też czas bez wojen na świecie. Pokrzywka to mała pokrzywa, czyli roślina, ale też rodzaj wysypki. Warto pamiętać, że homonimy mają czasem taką sama wymowę, ale różnią się znaczeniem i pisownią. Przykłady można mnożyć i o tym jest ten quiz. O słowach, które mają to samo brzmienie, ale inne znaczenie. Aby nie było zbyt łatwo, przygotowaliśmy kilka pułapek. Pamiętajcie, aby uważnie czytać pytania. Powodzenia!

Quiz. To samo brzmienie, ale inne znaczenie. Rozpoznasz homonimy?

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Myszka to:

ZOBACZ TAKŻE: QUIZ. Sobotnia ortografia. Trudne słowa na literę "c". Spraw, by pani od polskiego była z ciebie dumna!

POLECAMY TEŻ: QUIZ. Najsłynniejsze cytaty z książek. My podajemy fragment, ty zgadujesz tytuł i autora! Bijemy brawo za 8/10

ROZWIĄŻ RÓWNIEŻ: QUIZ. Rozszyfrujesz te skrótowce? My podajemy skrót, ty zgadujesz pełną nazwę. Uważaj na pytanie numer 4!

Czym jest quiz? Quiz to rodzaj zabawy, rozrywki intelektualnej polegającej na przedstawieniu przez jedną z osób pozostałym zagadnienia w formie zapytania w ten sposób, by na podstawie dostarczonych wraz z pytaniem informacji oraz wiedzy ogólnej można było wydedukować prawidłową odpowiedź. Pytanie powinno być sformułowane w ten sposób, by odpowiedź nie była całkiem oczywista, zabawa polega de facto na dyskusji zgadujących nad różnymi możliwościami i wykluczaniu tych, które nie spełniają warunków zadanych w pytaniu.