Rusza remont Dyrekcyjnej i Joannitów [OBJAZDY, ZMIANY W KURSOWANIU KOMUNIKACJI MPK, PARKINGI, MAPY]

2016-06-25 9:05

Drogi zamknięte na pół roku, trzy linie tramwajowe, które wypadają z rozkładu i duże zmiany dla kierowców w jednym z kluczowych punktów miasta. Dziś rozpoczyna się  przebudowa ulic Dyrekcyjnej i Joannitów.

Co się zmienia dla kierowców?

Dyrekcyjna będzie zamknięta na odcinku od skrzyżowania z ulicą Ślężną do skrzyżowania z Gajową. Na skrzyżowaniu Borowskiej i Dyrekcyjnej utrzymana będzie relacja po osi Borowskiej, od skrzyżowania z ul. Glinianą w kierunku ul. Suchej. Utrudnienia miały się rozpocząć od tego weekendu, ale inwestor nie wyrobił się z przygotowaniami objazdów. Dlatego zmiany będą obowiązywać dopiero od soboty, 2 lipca.

Objazd na kierunku od Hubskiej wyznaczony został ulicami: Suchą i Ślężną, natomiast od Ślężnej Glinianą, Łódzką oraz Gajową. Uwaga na zmiany pierwszeństwa! Występują na skrzyżowaniach Łódzka – Gliniana, Łódzka – Gajowa, Gajowa – Dawida oraz Gajowa – Dyrekcyjna. 

Ulica Joannitów jest zamknięta dla ruchu na odcinku od Suchej do Dyrekcyjnej. 

Zmniejsza się liczba miejsc, gdzie można zostawić auto

Remont oznacza też mniej miejsc do parkowania. Zakazy parkowania pojawiły się między innymi na Łódzkiej, Glinianej i Gajowej. 

Co się zmienia dla pasażerów komunikacji miejskiej?

Najwięcej modyfikacji w rozkładzie jazdy dotyczy linii tramwajowych. Z rozkładu znikają trzy z nich: 9, 15 i 8.

Dziś i w niedzielę (25 i 26 czerwca) budowana będzie krańcówka  (rozjazd umożliwiający przejazd tramwaju z jednego na drugi tor) na ulicy Borowskiej. Dlatego tramwaje linii 31 i 32 są kierowane od Dworca Głównego PKP w obu kierunkach przez ulicę Małachowskiego i Pułaskiego do placu Wróblewskiego.

Po oddaniu do ruchu krańcówki, od poniedziałku (27 czerwca) tramwaje linii 31 i 32 zostaną skrócone do Dworca Autobusowego (przystanek zlokalizowany za skrzyżowaniem ulicy Borowskiej, Swobodnej i Suchej). 

Zamiast zawieszonych linii 9 i 15 kursują tramwaje numer 79. W obu kierunkach jeżdżą na trasie Poświętne - pl. Staszica - pl. Jana Pawła II - pl. Legionów - Dw. Główny PKP - pl. Dominikański - pl. Bema - Sępolno.

Specjalne linie autobusowe na Tarnogaj

Nie da się już tam dojechać tramwajem. Teraz kursują tam specjalne linie autobusowe: 708 na trasie Dw. Główny PKP - Tarnogaj w obu kierunkach przez ulicę Borowską, Świeradowską i Morwową, 709 na trasie Dw. Główny PKP - Park Południowy w obu kierunkach przez ulicę Ślężną oraz 732 na trasie Dw. Główny PKP - Gaj w obu kierunkach przez ulicę Glinianą, Hubską, Bardzką. 

Autobusy linii zastępczych 709 i 732 jeżdżą w dni robocze w godzinach 6:00-18:00 z częstotliwością co 7,5 minuty, a pozostałym okresie oraz w dni wolne od pracy z częstotliwością co 10 minut. 

Natomiast autobusy linii zastępczej 708 kursują w dni robocze w godzinach 6:00-18:00 z częstotliwością co 15 minut, a w pozostałym okresie oraz w dni wolne od pracy z częstotliwością co 20 minut. 

Autobusy linii zastępczych 708, 709 i 732 odjeżdżają z przystanku zlokalizowanego przy torowisku ulicy Peronowej przy skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego i Kołłątaja. 

Bilety jednorazowe skasowane w tych autobusach zachowują ważność w tramwajach linii 31 i 32 (oraz w odwrotnej sytuacji) przez w sumie 70 minut.

Nowe lokalizacje przystanków autobusowych

Autobusy linii 122 teraz kończą i rozpoczynają swoje kursy z przystanku na ulicy Ślężnej przy skrzyżowaniu z ulicą Skwerową. To około 150 metrów za skrzyżowaniem z ulicą Swobodną w kierunku południowym. 

Po wybudowaniu przejazdu przez torowisko tramwajowe na skrzyżowaniu ulicy Ślężnej i Petrusewicza (prace potrwają kilka dni), pętla tymczasowa linii 122 zostanie przeniesiona na ulicę Petrusewicza. 

Kursy nocne linii 241, 243, 245, 246, 247, 249, 251, 253, 255, 257 i 259 będą realizowane z pominięciem przystanków zlokalizowanych przy ulicy Suchej. 

Choć drogi będą zamknięte przez pół roku to część komunikacji miejskiej ma wrócić już po wakacjach.

Czytaj także: Złoty pociąg. Poszukiwania startują za parę tygodni