Rekonstrukcja tragicznego wypadku

Siła uderzenia wepchnęła motocyklistkę pod nadjeżdżające auto. Ekspert: mogła żyć, gdyby zastosowała się do tego jednego przepisu [WIDEO 18+]

2022-10-13 11:30

Ten wypadek wstrząsnął okolicą. W lipcu w Krępicach, na drodze krajowej nr 94 Wrocław – Środa Śląska, doszło do zderzenia motocykla z samochodem osobowym, w którym zginęła młoda, 25-letnia motocyklistka. Ekspert nie ma wątpliwości – mimo że do wypadku przyczynił się kierowca audi, kobieta mogłaby żyć, gdyby zastosowała się do jednego, ważnego przepisu.

Tragiczny wypadek w Krępicach. Rekonstrukcja zdarzeń

19 lipca 2022 roku doszło do koszmarnego wypadku na drodze krajowej 94 Wrocław – Środa Śląska. Na skrzyżowaniu w miejscowości Krępice motocyklistka uderzyła w audi, które wyjechało z drogi podporządkowanej, a następnie wpadła pod nadjeżdżającego z przeciwnego kierunku seata. 25-letnia kobieta jadąca motocyklem kawasaki nie miała szans, zginęła na miejscu.

Szokujący wypadek wzbudził duże zainteresowanie i wiele dyskusji, zwłaszcza że w sieci pojawiło się nagranie z kamery samochodowej biorącego w zdarzeniu seata. Wielu internautów winą za tragiczne zdarzenie obarczało 40-letniego kierowcę audi, który wyjechał z drogi podporządkowanej wprost przed nadjeżdżającą od strony Wrocławia motocyklistkę. Czy tylko on przyczynił się do zdarzenia? Zobaczcie nagranie z kamery samochodowej seata, który brał udział w zdarzeniu.

Jak doszło do wypadku w Kępicach? Dlaczego zginęła 25-letnia motocyklistka? Rekonstrukcja zdarzeń i analiza eksperta w materiale wideo poniżej

Śmierć 25-letniej motocyklistki w Krępicach. Analiza eksperta

Analizę wypadku, w którym zginęła 25-letnia motocyklistka, przeprowadzili autorzy kanału YouTube „Bitwy drogowe”, który zajmuje się m.in. rekonstrukcją zdarzeń drogowych. - Naszym zdaniem zdarzenie to jest warte przybliżenia, bowiem nie jest tak oczywiste jakby się wydawało na pierwszy rzut oka – słyszymy w nagraniu. Jaki był dokładny przebieg wypadku oraz kto popełnił błąd, który kosztował motocyklistkę życie? Odpowiedź na to pytanie jest złożona.

Jak wynika z analizy firmy Crashlab, która przeprowadziła rekonstrukcję, tuż przed zderzeniem, motocyklistka jechała ok. 100 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h. - Gdyby motocyklistka jechała zgodnie z przepisami 50 km/h, to z dużym prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością, nie doszłoby do wypadku, albo miałby on znacznie mniej opłakane skutki – mówi inż. Rafał Bielnik, współautor analizy.

Z rekonstrukcji wynika, że kierowca audi wyjechał na drogę krajową 94, gdy motocyklistka była około 50 metrów przed nim. Jak tłumaczy Rafał Bielnik, przy prędkości 50 km/h pojazd pokonuje około 14 metrów na sekundę. Biorąc pod uwagę czas reakcji kierowcy – przyjmuje się, że średnio jest to jedna sekunda – przy przepisowej prędkości 25-latka miałaby szansę na reakcję, podjęcie hamowania, a najprawdopodobniej motocyklista nie musiałaby podejmować żadnych manewrów obronnych, bowiem audi zdążyłby wjechać na jezdnię w kierunku Wrocławia.

- Niestety, przy prędkości 100 km/h podjęcie fizycznego manewru obronnego było możliwe dopiero po przejechaniu niespełna 30 metrów. Oznacza to, że w miejscu w którym motocykl zatrzymałby się hamując z prędkości 50km/h, jadąc 100km/h byłby na początku fazy hamowania – dodaje inż. Rafał Bielnik.

Na tym jednak nie koniec. Taka, a nie inna prędkość motocykla spowodowała, że po zderzeniu kobieta przeleciała na przeciwległy pas, wprost pod nadjeżdżającego seata jadącego od strony Środy Śląskiej. - Było sporo komentarzy, że kierowca tego samochodu mógł się wcześniej zatrzymać. Jak wynika jednak z analizy, od momentu wypadku, do uderzenia przez kobietę w seata minęło 1,5 sekundy, kierowca miał więc nikłe szanse na reakcję. Zresztą, nawet gdyby się zatrzymał po ok. sekundzie, do uderzenia w jego samochód zapewne i tak by doszło, a skutek byłby podobny - analizuje Rafał Bielnik.

Śmiertelny wypadek w Krępicach. Kto jest winny?

Kto więc zawinił w tej tragicznej sytuacji? O tym ostatecznie rozstrzygnie sąd. - Na ten wypadek złożyły się błędy obojga uczestników, tzn. kierującego samochodem audi oraz kierującej motocyklem kawasaki. Ten wypadek pokazuje w sposób drastyczny, że sytuacja na drodze może stać się krytyczna w ciągu kilku sekund. Uważajcie na drodze i miejcie to zdarzenie przed oczami, za każdym razem, gdzie jedziecie troszkę szybciej od wyznaczonego limitu – podsumowują autorzy nagrania na kanale „Bitwy drogowe”.

Sonda
Czy miałeś/-aś kiedyś groźny wypadek?

Nadchodzą OBOWIĄZKOWE czarne skrzynki w autach! Nowe prawo pozwoli wyjaśniać przyczyny wypadków?

Włącz podcast i poznaj szczegóły!

Listen to "Nowe prawo w Europie. Czarne skrzynki w samochodach!" on Spreaker.