Śmierć nurków w zalanej kopalni w Sobotce. Prokuratura wszczęła śledztwo

i

Autor: Straż pożarna Wrocław/Aleksander Kucharczyk, Tomasz Szwajnos

Śmierć nurków w zalanej kopalni w Sobotce. Prokuratura wszczęła śledztwo

2021-10-06 11:09

Wrocławska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci trzech nurków w zalanej kopalni w Sobótce. Do tragedii doszło w niedzielę, 3 października. Postępowanie prowadzone jest w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci.

Do tragicznych wydarzeń doszło w niedzielę, 3 października, po południu. Podczas kursu doszkalającego w zalanej kopalni Maria Concordia w Sobótce trzech nurków nie wypłynęło na powierzchnię. Zaginęło dwóch instruktorów i jeden kursant. Przypomnijmy, że gdy dwóch nurków nie wypłynęło na powierzchnię, trzeci z nich chciał dostarczyć im butle z tlenem i również został pod wodą.

Akcja ratunkowa i poszukiwawcza trwała od niedzieli do wtorku. W poniedziałek wieczorem ratownicy PSP wydobyli na powierzchnię ciała dwóch nurków, które zostały odnalezione przed południem tego dnia w zalanej kopalni. We wtorek podjęto ciało trzeciego nurka.

Akcja ratunkowa w Sobótce. Szukają zaginionych nurków

Jak powiedział w środę (6 października) rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Radosław Żarkowski, śledztwo w sprawie wypadku w zalanej kopalni w Sobótce prowadzonej jest przez Prokuraturę Rejonową dla Wrocławia Krzyki-Zachód. - Śledztwo prowadzone jest o czyn z artykułu 155 Kk, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci - powiedział PAP prokurator. Dodał, że postępowanie jest w początkowej fazie. - Trwają czynności procesowe w zakresie ustaleń okoliczności wypadku. Śledztwo ma ustalić przyczynę zgonów i okoliczności dlaczego do tych zgonów doszło - mówił prokurator.

W Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu zostanie przeprowadzona sekcja zwłok nurków.

Przypomnijmy, że prowadzonej przez dwa dni akcji poszukiwawczej brały udział wyspecjalizowane jednostki PSP z kilku województw. To grupa z Opola, grupa łączona z Lubuskiego i Wielkopolski, nurek z Gdańska i ratownicy z grupy ratownictwa górniczego z KGHM.

Kopalnia magnezytu Maria Concordia rozpoczęła działalności w latach 20. XX w. Wyrobisko ma wiele poziomów; wydobycie zakończono tam w latach 60. ub. wieku, a zakłady ostatecznie zlikwidowano w latach 90. Zalana kopalnia jest często wykorzystywane przez nurków do ćwiczeń.

Sonda
Czy kiedykolwiek nurkowałeś?