Brak wiatru i intensywne ogrzewanie mieszkań nie zawsze tym, czym powinniśmy - oto przyczyny smogu. Żeby stan powietrza we Wrocławiu długofalowo uległ zmianie potrzeba zasad dotyczących korzystania z pieców oraz wjeżdżających do miasta aut.
Maseczki: ile kosztują i gdzie je kupić?
Poszczególnym mieszkańcom by chronić się przed smogiem zostają drogie możliwości, na przykład maseczka. Ekolodzy przekonują jednak, że warto zainwestować.
- Taka maska kosztuje około 150 złotych. W środku jest wkładka filtracyjna. Działa przez określony czas. Starcza przy normalnych okolicznościach kilka miesięcy. Przy dużych stężeniach częściej trzeba ja wymieniać - tłumaczy Radosław Gawlik z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Maski można kupować w internecie. Noszenie ich zaleca się nawet kierowcom, ponieważ przy drogach dochodzą do smogu jeszcze spaliny.
W domu też jest smog!
Można też zatroszczyć się o powietrze w domu.
- Droższe rozwiązanie to urządzenia wentylacyjno - nawiewne, filtrujące powietrze w mieszkaniach. One kosztują kilka tysięcy złotych - wyjaśnia Radosław Gawlik.
Czy boimy się smogu?
Według badań na Dolnym Śląsku rocznie umiera przez smog nawet trzy tysiące mieszkańców. Jednak wrocławianie nie zawsze podchodzą do sprawy ostrożnie.
- Jest wiele zagrożeń. Smog to jest jedno z mniejszych - ocenia jedna z pytanych.
- Zmiana jest odczuwalna przy oddychaniu na świeżym powietrzu, ale na razie nie znalazłam sposobu jak sobie z tym poradzić. Póki co staram się myśleć, że to się rozwieje - przyznaje inna.
- Osobiście go nie odczuwam, ale na Facebooku jest wielka panika. Bronię się przed smogiem biegając na siłowni. Nie uprawiam aktywności fizycznej na zewnątrz. O maseczce myślałam, ale jest za droga - twierdzi kolejna.
Piece: wymiana, kontrole
Miasto ze smogiem walczy projektem wymiany pieców - KAWKA. Niestety korzysta z niego rocznie tylko około tysiąc mieszkańców. Tymczasem do wymiany jest mniej więcej 50 tysięcy pieców. Na 2017 rok miasto przeznaczyło na wymianę tych urządzeń 12 milionów złotych.
Specjalny, 20-osobowy oddział straży miejskiej sprawdza też czym palimy w piecach. W tym roku przeprowadzono 20 kontroli, nałożono 2 mandaty na sumę 700 zł. oraz 1 osobę pouczono. Jeśli podejrzewasz, że twoi sąsiedzi palą w piecu tym, czym nie powinni, możesz to zgłosić dzowniąc pod numer 986 lub wysyłając sms na numer 608 302 302.
Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs: