Pyły PM10 i PM2,5 są bardzo drobne. Przenikają do płuc i do krwi

i

Autor: Joanna Strutyńska Pyły PM10 i PM2,5 są bardzo drobne. Przenikają do płuc i do krwi

Bardzo zła jakość powietrza we Wrocławiu. Kto może, niech lepiej zostanie w domu

2017-01-09 11:29

Stężenie pyłu PM 2,5 jest ponad sześciokrotnie wyższe niż norma, wskaźnik PM 10 też jest podwyższony. Przy takim zanieczyszczeniu lepiej żeby dzieci i osoby starsze zostały w domach.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu wyniki pomiarów z godziny 6.00 na stacjach przy wybrzeżu Conrada Korzeniowskiego i przy alei Wiśniowej wskazują, że jakość powietrza w mieście jest bardzo zła. To najgorsza możliwych ocen na sześciostopniowej skali.

Tak kiepski stan powietrza w stolicy Dolnego Śląska ma kilka przyczyn. Mrozy utrzymujące się w ciągu ostatnich dni spowodowały, że ludzie intensywnie ogrzewają mieszkania. Niestety, nie zawsze tym, czym powinni. Poza tym nie ma wiatru, który mógłby rozrzedzić stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu.

Co robić by jak najmniej narażać się na szkodliwe działanie smogu?

"Przy takim zanieczyszczeniu dzieci nie powinny wychodzić z domu. Dorośli też, więc może macie możliwość pracy z domu?" - radzą działacze Stowarzyszenia Akcja Miasto.

Warto także pomyśleć o kupnie maski atysmogowej. Za takie urządzenie trzeba zapłacić od około 100 do kilkuset złotych.

Darmowa komunikacja miejska? Nie we Wrocławiu!

Warszawa, Kraków i Kielce ze względu na zły stan powietrza wprowadziły dziś darmową komunikację miejską. Wrocław się na to nie zdecydował. Dlaczego? Czekamy jeszcze na odpowiedź urzędników w tej sprawie.

Jak na razie przedstawiciele miasta stworzyli komunikat, w którym apelują do mieszkańców o "ograniczenie do niezbędnego minimum przebywania na powietrzu". Urzędnicy przypominają też, że we Wrocławiu jakość powietrza zależy przede wszystkim od tego czym palimy w piecach.

- Apelujemy do mieszkańców Wrocławia o niespalanie śmieci i paliw gorszej jakości w domowych paleniskach. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do jakości paliw stosowanych w najbliższym otoczeniu prosimy o kontakt ze Strażą Miejską (numer 986 lub SMS alarmowy 608 302 302), która ma uprawnienia do kontroli tego, czym palimy w piecach - tłumaczy Anna Bytońska z magistratu. 

Mandaty na kwotę ponad 25 tysiecy złotych

Ekopatrol, czyli specjalny Oddział Ochrony Środowiska Straży Miejskiej, w zeszłym roku przeprowadził 2310 kontroli, z czego 2035 kontroli dotyczyło instalacji grzewczych (pieców), 275 spalania odpadów na powierzchni ziemi (ognisk). W wyniku tych kontroli ujawniono 151 wykroczeń,udzielono 14 pouczeń, nałożono 126 mandatów karnych na kwotę 25500 zł, skierowano 11 wniosków o ukaranie.

Czytaj także: Awaria Polinki. 13 osób uwięzionych w wagonikach