Jak podaje Dolnośląski Alarm Smogowy w wyliczeniach z zeszłego roku, w stolicy Dolnego Śląska z powodu zanieczyszczeń powietrza zmarło 550 osób, a stężenie pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu przekraczało dopuszczalna normę przez 69 dni w roku. Co zrobić by było lepiej? Tym ma się właśnie zajmować specjalny zespół działający prezydencie Wrocławia.
- Pierwszą grupą zadań jest szukanie sposobów i jak najlepszych działań. Druga grupa polega na koordynowaniu i współpracy z różnymi jednostkami, które zajmują się zanieczyszczeniami powietrza. Trzecią grupą działań są zadania edukacyjno - informacyjne - wyjaśnia Anna Bytońska z magistratu.
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia (wydziały zdrowia, środowiska i komunikacji społecznej), Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Rozwoju Terytorialnego, Dolnośląskiego Klubu Ekologicznego oraz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Przewodniczącą zespołu została Beata Merenda, wicedyrektorka Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Zajrzą Ci do pieca
Tymczasem rozpoczął się sezon grzewczy. Mieszkańcy starych kamienic mogą więc spodziewać się wizyt Ekopatrolu, który sprawdza czym palą w piecach. Za palenie śmieci w domowych piecach czy kominkach Ekopatrol może nałożyć mandat w wysokości do 500 złotych. W przypadku odmowy jego przyjęcia strażnicy kierują sprawę do sądu rejonowego.
Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka: