Środa Popielcowa 2022. Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść w popielec?

i

Autor: pixabay/Amplitudy

Środa Popielcowa 2022. Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść w popielec?

2022-03-02 14:38

Środa Popielcowa 2022. Środa popielcowa już dziś, 2 marca. To dla katolików bardzo ważny dzień, kiedy zaczyna się Wielki Post. Czy można jeść mięso w Środę Popielcową? Co można jeść w Środę Popielcową? Czym jest Wielki Post? Sprawdź poniżej szczegóły.

Środa Popielcowa 2022 

Środa Popielcowa każdego roku przypada innego dnia. W tym roku jest 2. marca. Właśnie wtedy rozpoczyna się w Kościele katolickim trwający 40 dni okres wielkiego postu. - Cały program wielkiego postu, cała istota tego czasu, zawiera się w Środzie Popielcowej – w geście posypania głowy popiołem oraz w wypowiadanych przez kapłana zdaniach: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Kościół wzywa nas w ten sposób do rozpoznania małości i ulotności naszego życia i tego wszystkiego, za czym na co dzień pędzimy – rzecznik warszawskiej prowincji pallotynów ks. Grzegorz Kurp.

Czytaj także: Środa Popielcowa 2022. Czy msza jest obowiązkowa? Sprawdź, czy trzeba iść do kościoła!

Środa Popielcowa. Co można jeść?

W Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. Katolicy powinni ograniczyć się do spożycia jedynie trzech posiłków w ciągu dnia, z czego tylko jednego do syta. Post obowiązuje wszystkich w wieku od 18 do 60 lat. Nie można również spożywać mięsa oraz pić alkoholu. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zalecana jest już od 14. roku życia.

- Post jakościowy dotyczy ograniczenia tego, co jemy – w tym przypadku wykluczamy potrawy mięsne. Post ilościowy dotyczy tego, ile możemy zjeść tego dnia. W Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek można zjeść trzy posiłki, w tym jeden do syta – wyjaśnił ks. Grzegorz Kurp. Dodał, że z postu zwolnieni są chorzy i wierni poniżej 14 lat i powyżej 60 lat.

Wielki Post - co to jest?

Wielki Post trwa 40 dni. W tym czasie katolicy powinni unikać spożywania alkoholu i hucznych imprez. W tym okresie można odmówić sobie lub ograniczyć czas korzystania z innych przyjemności, które na co dzień zbyt mocno pochłaniają naszą uwagę np. korzystania ze smartfonów, portali społecznościowych czy gier komputerowych. W czasie Wielkiego Postu pokutujemy i nawracamy się. Katolicy myślą nad swoim postępowaniem i obiecują poprawę.

Wielki Post opiera się na trzech filarach, którymi są: post, modlitwa i jałmużna. - Kiedy pościmy, wyrzekamy się jakiegoś dobra, które moglibyśmy skonsumować, a jednak tego nie robimy ze względu na Boga. Zachowujemy się trochę jak rzeźbiarz, który odrzuca elementy kamienia po to, by wydobyć ukryte w nim piękno. Podobnie post ma na celu rzeźbić naszego ducha – ocenił ks. Kurp.

Sonda
Wielki Post - czy trzymasz się postanowień?