Wrocław Miastem Literatury UNESCO! Tokarczuk: "Najbardziej niesamowite literackie tygodnie w historii Wrocławia!"

2019-10-31 8:03
Wrocław Miastem Literatury UNESCO
Autor: MrsBrown/cc0/pixabay Wrocław Miastem Literatury UNESCO

Wrocław Miastem Literatury UNESCO! Nasze miasto jako drugie w Polsce zdobyło ten zaszczytny tytuł. Z sukcesu stolicy Dolnego Śląska cieszy się nie tylko prezydent Jacek Sutryk, który podzielił się tą informacją w sieci, ale również noblistka Olga Tokarczuk.

"Szczęścia chodzą parami! Jeszcze nie opadły emocje po literackim Noblu dla naszej Olgi Tokarczuk, a tu kolejny powód do dumy i radości: Wrocław został Miastem Literatury UNESCO!" - napisał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Stolica Dolnego Śląska dołączyła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO i jest drugim po Krakowie Miastem Literatury UNESCO w Polsce.
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO liczy już 246 członków, a wraz z Wrocławiem do tego zaszczytnego grona dołączyło 65 innych miast, w tym Hawana, Poczdam, Mumbaj czy Odessa.

Sukces Wrocławia skomentowała sama Olga Tokarczuk. "Być może dziwnie to zabrzmi w moich ustach, ale to naprawdę najbardziej niesamowite literackie tygodnie w historii Wrocławia. Bardzo się cieszę z tytułu Miasta Literatury UNESCO dla Wrocławia!" - mówiła na gorąco w rozmowie z Wrocławskim Domem Literatury, który przygotował aplikację Wrocławia do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Jak informuje Polski Komitet ds. UNESCO, program Miast Kreatywnych gwarantuje wzrost prestiżu miasta na arenie międzynarodowej, a co za tym idzie większą rozpoznawalność, która przyciągnie turystów.

Program UNESCO został utworzony w 2004 r. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: rzemiosło i sztuka ludowa, wzornictwo, film, gastronomia, literatura, muzyka oraz sztuka mediów. Oprócz Wrocławia i Krakowa do sieci miast należą również od 2015 r. Katowice - Miasto Muzyki oraz od 2017 r. Łódź - Miasto Filmu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE