Do bójki doszło w srodku dnia przed centrum handlowym

i

Autor: Frank Vincentz/CCAS-A 3.0/wikimedia.org Do bójki doszło w srodku dnia przed centrum handlowym

Syryjczycy zaatakowali Polaka w Goerlitz. Zwykła bójka czy konflikt na tle rasowym?

2016-05-23 19:34

Policja bada szczegóły zdarzenia, do którego doszło  przy ulicy Struvestrasse przed centrum handlowym City Center w Goerlitz, tuż przy granicy ze Zgorzelcem.

We wtorek, 17 maja, około godziny 14.45 przed galerią handlową doszło do kłótni trzech mężczyzn. Potem sprzeczka przerodziła się w bójkę. 20-letni Polak został zaatakowany przez azylantów z Syrii w wieku 18 i 21 lat. Z ustaleń policji wynika, że rana została zadana pierścieniem jednego z podejrzanych. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że przedmiot jest tak skonstruowany, że używając go można poderżnąć komuś gardło.

Pierścień dowodem w sprawie

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych informują nas, że obrażenia Polaka nie są jednak poważne.

"Poszkodowany odniósł między innymi lekką ranę szyi  i został opatrzony ambulatoryjnie. Obrażenia odniósł też jeden z atakujących" - wyjaśniają pracownicy biura prasowego polskiego MSZ.

Sprawę prowadzi policja kryminalna w Goerlitz. Funkcjonariusze chcą szczegółowo wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Pierscień został zabezpieczony jako dowód w sprawie. Polscy policjanci nie wypowiadają się na ten temat.

"Ani poszkodowany ani policja nie zwracali się do polskich służb konsularnych o pomoc w przedmiotowej sprawie" - zapewniają pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Samozwańczy patrol w Zgorzelcu

Goerlitz prowadzi wobec migrantów politykę "otwartych drzwi". Przebywający tam uchodźcy nie mogą rozpocząć legalnej pracy do czasu wyjaśnienia ich statusu. Czasem przekraczają granicę z Polską.

Przypomnijmy, na początku lutego jeden z Syryjczyków został zatrzymany do kontroli po polskiej stronie granicy przez pracowników Centrum Szkolenia Specjalnego "Fenix". Ochroniarze tłumaczyli, że mężczyzna znajdował się na terenie obiektu, który zabezpieczali. Tymczasem zgodnie z informacjami strażników granicznych do zatrzymania doszło w sklepie z butami. Syryjczyk na terenie Polski przebywał legalnie. Teraz dochodzenie w sprawie bezprawnego ujęcia go prowadzi prokuratura.

Czytaj także: Długi weekend we Wrocławiu [IMPREZY, ATRAKCJE, WYDARZENIA]