Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce wiąże się z wprowadzeniem szeregu ograniczeń dla obywateli. Decyzję rządu odczują również przedsiębiorcy. Już w ubiegłym tygodniu premier ogłosił, że na co najmniej dwa tygodnie zamknięte zostaną szkoły, przedszkola i żłobki, a takie instytucje kultury, jak muzea, teatry czy kina.
W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że ograniczona zostanie również działalność galerii handlowych, w których działać będą mogły jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. Zakaz ten nie dotyczy jednak sklepów, banków czy innych punktów usługowych działających poza galeriami handlowymi. Zamknięte natomiast zostaną wszystkie restauracje, bary, puby, kasyna, kluby nocne, siłownie, baseny czy biblioteki.
Od soboty obowiązuje również zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartym powietrzu.
Zamknięte galerie handlowe
Wszystkie te ograniczenia dotyczą również Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska zamknięte pozostają galerie handlowe z wyłączeniem sklepó spożywczych, aptek oraz drogerii:
- Wroclavia
- Arkady Wrocławskie
- Pasaż Grunwaldzki
- Sky Tower
- CH Korona
- Magnolia Park
- Aleja Bielany
Decyzję o zamknięciu wszystkich sklepów stacjonarnych podjęła m.in. IKEA. Zakupów można dokonywać za pośrednictwem strony internetowej.
Muzea, teatry, kina - nieczynne
Zgodnie z decyzją premiera od czwartku zamknięte są muzea, teatry i kina. Nieczynny do odwołania jest m.in. Aquapark Wrocław. Nie można również zwiedzać zoo, Hydropolis czy Hali Stulecia. Zaplanowane w najbliższym czasie wydarzenia zostaną odwołane lub przełożone na inny termin.
Polecany artykuł:
Czy załatwimy sprawy urzędowe?
Swoją działalność ogranicza również część urzędów we Wrocławiu. Tak jest m.in. w urzędach skarbowych. W holach znajdują się urny kontaktowe, do których można wrzucać deklaracje PIT, pisma oraz inne dokumenty. Urzędnicy zachęcają, by z podatków rozliczać się w formie online.
Co najmniej do 27 marca obsługę klientów w oddziałach zawiesił również ZUS. Podobnie, jak w urzędach skarbowych, wnioski i wszelkie dokumenty można wrzucać do specjalnie przygotowanych pojemników. Część spraw można załatwić również za pośrednictwem Centrum Obsługi Telefonicznej oraz konta na portalu PUE ZUS.
Od poniedziałku, 16 marca, nieczynne są również centra obsługi klientów miejskich spółek i jednostek MPWiK, TBS, ZZK i Wrocławskich Mieszkań. Kontakt telefoniczny lub mailowy. Z kolei we wszystkich lokalizacjach urzędu miejskiego nie działają kasy. Wpłat można dokonywać w placówkach PKO BP oraz przez internet.
Od poniedziałku dostępne dla klientów będą wyłącznie Centra Obsługi Mieszkańców przy ulicy Bogusławskiego, Zapolskiej i Nowy Targ. Jak informują urzędnicy, obsługiwane będą tylko te sprawy, które wymagają osobistej obecności w urzędzie. Klienci będą wpuszczani pojedynczo do każdego okienka. Wcześniej sprawdzanie bezdotykowe temperatury. Przed wejściem do budynku zbadani zostaną także wszyscy pracownicy.
Zmiany w komunikacji!
Od wtorku, 17 marca, zmieni się również rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Tramwaje i autobusy w dni powszednie będą jeździły według rozkładów sobotnich. Jak informuje MPK Wrocław, w godzinach szczytu na liniach zostaną uruchomione dodatkowe autobusy.
Szczegóły zmian znajdziecie TUTAJ.
Odwołane imprezy we Wrocławiu
Jedną z najważniejszych imprez, które zostały odwołane z powodu koronawirusa we Wrocławiu to 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej. W przypadku biletów zakupionych przez internet pieniądze zostaną automatycznie zwrócone na konto. Natomiast bilety zakupione w kasie można zwrócić do 15 kwietnia mailem.
Z kolei 17. Festiwal Millenium Docs Against Gravity zostal przeniesiony z maja na wrzesień. Zaplanowane na najbliższy czas wydarzenia odwołuje również Strefa Kultury Wrocław. Zawieszone zostały również rozgrywki sportowe, w tym mecze Ekstraklasy.