Ukradli bankomat, w którym było pół miliona złotych

i

Autor: pixabay.com

Ukradli bankomat, w którym było pół miliona złotych. Jeden ze sprawców miał granaty szturmowe!

2021-02-19 9:38

Wyrwali i ukradli bankomat, w którym było pół miliona złotych, a do dwóch innych próbowali się włamać. Jeden ze sprawców w chwili zatrzymania przez policję miał przy sobie odbezpieczony pistolet i granaty szturmowe. Sąd w Jeleniej Górze skazał czterech mieszkańców powiatu bolesławieckiego na kary od 10 miesięcy do 8 lat więzienia.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze skazał czterech sprawców włamań do bankomatów, których łupem padło ponad pół miliona złotych. Do popełnienia przestępstw doszło w okresie od grudnia 2018 roku do marca 2019 roku na terenie powiatu bolesławieckiego. Wówczas sprawcy włamali się lub usiłowali się włamać do trzech bankomatów.

Pierwsze z włamań miało miejsce 1 grudnia 2018 r. w jednym z marketów w Bolesławcu. Sprawcy staranowali pojazdem drzwi do sklepu i dostali się od jego przedsionka, w którym stał bankomat. Wówczas nie udało im się dokonać kradzieży z uwagi na reakcję pracowników sklepu oraz stojące tam wózki sklepowe blokujące dostęp do urządzenia.

Do kolejnego z włamań doszło 12 grudnia 2018 r. w miejscowości Nowogrodziec. Sprawcy zamocowali pasy do ciągnika rolniczego i przywiązali je do bankomatu, a następnie wyrwali bankomat z podłoża i zabrali go innym pojazdem. Ich łupem padło wówczas ponad pół miliona złotych.

ZOBACZ TEŻ: Szklarska Poręba: Ogłuszająca eksplozja w środku nocy. Złodzieje wysadzili bankomat

Następna próba włamania – 11 marca 2019 r. w Bolesławcu - nie powiodła się, gdyż zerwały się pasy przymocowane przez sprawców do bankomatu. Urządzenie zostało jednak zniszczone. Wówczas policja zatrzymała po pościgu jednego ze sprawców.

Niedługo potem policjanci zatrzymali trzech kolejnych sprawców. Jeden z mężczyzn w chwili zatrzymania przez policję był uzbrojony – miał przy sobie odbezpieczony, gotowy do strzału pistolet, amunicję do niego, gaz obezwładniającym, nóż oraz granaty szturmowe.

CZYTAJ WIĘCEJ: Złodzieje wysadzili bankomat w Nowogrodźcu. Policja poszukuje sprawców

Czterej mieszkańcy powiatu bolesławieckiego w wieku od 26 do 39 lat usłyszeli zarzuty włamania i usiłowania kradzieży z włamaniem do trzech bankomatów. Śledczy ustalili, że mężczyźni dopuścili się także innych przestępstw, w tym paserstwa użytego do włamań ciągnika, który pochodził z kradzieży, uszkodzenia innego pojazdu, posiadania substancji psychotropowych, a także posiadania broni i amunicji. Ponadto jednemu z mężczyzn postawiono zarzut posiadania i wytwarzania metamfetaminy.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze uznał mężczyzn za winnych zarzucanych im przestępstw i wymierzył im kary: 8, 6 oraz 2 lat więzienia. Czwarty z oskarżonych został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę 8 tys. zł grzywny. Sprawcy zostali również zobowiązani do naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego banku oraz sklepu. Wyrok nie jest prawomocny.

Policyjny pościg na autostradzie A4