Volvo Wrocław

i

Autor: Super Express Volvo Wrocław

Pracownicy zszokowani!

Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. 1500 osób straci pracę!

2023-03-16 14:18

To szokujące wieści dla 1500 pracowników Volvo Buses we Wrocławiu. Właśnie dowiedzieli się, że wkrótce stracą pracę. To pokłosie decyzji zarządu Volvo o likwidacji wrocławskiego zakładu.

Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu 

Fabryka Volvo przy ul. Mydlanej we Wrocławiu działa od 1994 roku. Była jednym z największych zakładów koncernu w Europie specjalizujących się w produkcji autobusów. W przyszłym roku będzie 30. rocznica funkcjonowania fabryki ale świętowania nie będzie. W pierwszym kwartale 2024 roku fabryka Volvo Buses we Wrocławiu zostanie zlikwidowana. Pracę straci 1500 osób!

- Nikt się nie spodziewał takiego obrotu sprawy. Pracownicy są w szoku. Wczoraj dostali tylko informację, że dziś przyjeżdża zarząd firmy. Koło południa usłyszeli, że zakład zostanie zlikwidowany, a oni zostaną zwolnieni. Nawet policja była na parkingu, bo się obawiano, że może dojść do jakichś rozruchów, gdy ogłoszą decyzję ludziom – mówi nam osoba znająca kulisy sprawy.

Później również sama firma ogłosiła, że planuje wygasić produkcję we Wrocławiu. - Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dziś z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawiamy rentowność i zapewniamy naszej firmie długoterminową konkurencyjność – tłumaczy Anna Westerber, prezes Volvo Buses.

Co z pracownikami Volvo Buses?

Grupa Volvo w Polsce zatrudnia 3600 osób, z czego 1500 to pracownicy Volvo Buses. Ci ostatni stracą pracę. Firma zapowiada, że dołoży starań, żeby udzielić wsparcia pracownikom, zwłaszcza tym pracującym w Volvo Buses od wielu lat. - Będziemy współpracować z Vargas Holding, władzami lokalnymi i innymi interesariuszami, aby wesprzeć ich w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia - dodaje Anna Westerberg.

Właśnie szwedzka firma Vargas Holding ma kupić hale od Volvo. - Nowy inwestor rozpocznie działalność o innym profilu i będzie stopniowo rozbudowywał zakład we Wrocławiu. Swoją produkcję rozpocznie w 2024 roku. Ma zaproponować pracę części ludzi zwalnianych z Volvo Buses – kończy prezes Volvo Buses.

Z kolei Carl-Erik Lagercrantz, dyrektor generalny Vargas Holding, również nie wykluczył, że część obecnych pracowników Volvo znajdzie zatrudnienie w nowym zakładzie. - Nasze najnowsze przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Mając to na uwadze, jesteśmy pod wrażeniem zarówno obiektów, jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników zakładu we Wrocławiu – zapowiada.

Nielegalne wyścigi we Wrocławiu. Pościg i policyjny helikopter w akcji