Od poniedziałku 4 marca przez kilka kolejnych dni do wody w sieci we Wrocławiu będzie dodawany zielony barwnik, fluoresceina.
Na czym polega kontrola? Jeśli woda w twoim mieszkaniu pozostanie bezbarwna, to znak, że sieć jest szczelna, a wymiennik ciepła odpowiedzialny za jej podgrzanie, działa prawidłowo. We właściwie funkcjonującym węźle barwiona na zielono sieciowa woda grzewcza nie powinna mieszać się z wodą w instalacji wewnętrznej budynku.
Zielona woda w kranie. Co robić?
Jeśli po odkręceniu kranu pojawi się w twoim mieszkaniu woda zabarwiona na zielono, może to oznaczać, że uszkodzony jest wymiennik ciepła, a woda z sieci ciepłowniczej przedostaje się do wewnętrznej instalacji budynku.
>>> Kierowca rozjechał psa pod Wrocławiem i nawet się nie zatrzymał! [WIDEO]
Pomimo, że dodawana do wody substancja jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i instalacji, lepiej nie korzystać z zabarwianej wody Trzeba wtedy powiadomić służby Fortum, dzwoniąc pod bezpłatny numer 993.
Kontrola szczelności przeprowadzana jest w północnej i centralnej części Wrocławia, czyli na terenie zasilonym z Elektrociepłowni Wrocław. Kontrola nie dotyczy południowych dzielnic miasta zasilanych z Elektrociepłowni Czechnica.
>>> E-dowód 2019. Już wkrótce będą nowe, elektroniczne dowody osobiste [ZDJĘCIA]
– Naszym celem jest zminimalizowanie ryzyka potencjalnych awarii i zagwarantowanie mieszkańcom pewnych i bezpiecznych dostaw ciepła i ciepłej wody. Stąd decyzja o kontroli szczelności sieci - tłumaczy Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.