Mniej pieców i kotłowni, a więcej korzystających z ciepła sieciowego. Fortum pokazało efekty pierwszego roku funkcjonowania programu antysmogowego „Czysta energia dla Wrocławia”. W rezultacie programu ciepło systemowe popłynęło do dwóch tysięcy mieszkańców Śródmieścia.
- Dostosowujemy programy antysmogowe do każdego. Rządowy program "czyste powietrze" jest adresowany do właścicieli domków jednorodzinnych, KAWKA + do właścicieli mieszkań a w tej chwili również przystąpiliśmy do pracy nad nowym mechanizmem, który będzie dedykowany wspólnotom mieszkaniowym – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska z urzędu miejskiego.
>>> Wrocławianin sfałszował blisko 200 recept. Straty aptek: prawie 6 tysięcy złotych!
- W tamtym roku 60 milionów, a w tym 80 chcemy przeznaczyć na rozwój sieci we Wrocławiu. Zlikwidowaliśmy 1600 palenisk, przyłączyliśmy w ramach tego programu prawie 40 budynków, nad 60 umowami dalej pracujemy, a 61 jest już podpisanych i czeka na realizację - dodaje Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.
Fortum w całości finansuje budowę przyłącza, a ewentualne koszty związane z budową węzła rozkłada mieszkańcom na raty. Dla tych, których nie stać na opłacenie rachunków za ogrzewanie po wymianie pieców jest program osłonowy, chociaż niewielu wrocławian dotychczas wnioskowało do MOPS-u o taką pomoc.
Posłucha materiału reporterki Radia ESKA Justyny Bortnik: