innowacyjny

i

Autor: materiały prasowe (Od lewej) Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs, Prezes żywieckich wodociągów Halina Staszkiewicz, Prezes MPWiK Wrocław Witold Ziomek, Wiceprezes MPWiK Wrocław Wojciech Stanek

We Wrocławiu opracowali nowatorski sposób oczyszczania ścieków. Z pomysłów skorzystają też inni

2024-04-15 10:34 Materiał sponsorowany

MPWiK Wrocław we współpracy z Politechniką Wrocławską opracowało nowatorski sposób oczyszczenia ścieków, który będzie wspierał prace innych wodociągów w Polsce. Umowę licencyjną na wykorzystanie tej autorskiej technologii podpisało MPWiK z Żywca.

Nowa technologia ma zastosowanie w procesie oczyszczania ścieków, co jeszcze bardziej usprawni pracę oczyszczalni. To nowatorska metoda usuwania azotu z odcieków pofermentacyjnych we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków „Janówek”. Do tej pory odcieki te trafiały do ciągu ściekowego, gdzie usuwano je w procesie nitryfikacji i denitryfikacji.

Nitryfikacja i denitryfikacja

Związki azotu w ściekach są źródłem zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych, dlatego się je usuwa. Nitryfikacja naturalnie zachodzi w środowisku i polega na konwersji azotu amonowego (amoniaku) do azotynów i azotanów. A denitryfikacja to przejście azotanów lub azotynów do azotu gazowego. Oba procesy są wykorzystywane w oczyszczaniu ścieków.

Zalety deamonifikacji odcieków

Spółka przygotowuje się do nowej dyrektywny unijnej, która – w kontekście walki ze zmianą klimatu – zostanie zaostrzona w najbliższej przyszłości. Dlatego już teraz szukała dodatkowej metody wspomagania usuwania azotu. MPWiK nie zdecydowało się na wdrożenie żadnego z komercyjnych rozwiązań dostępnych na rynku ze względu na ich liczne niedostatki. Wraz z Politechniką Wrocławską samodzielnie opracowało rozwiązanie dostosowane do potrzeb oczyszczalni. Nowa metoda, deamonifikacja odcieków, pozwoli na obniżenie stężenia azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych, co znacząco usprawni pracę oczyszczalni ścieków komunalnych. Zwiększona zostanie ilość oczyszczanych ścieków przyjmowanych do wrocławskiej oczyszczalni o ok. 20 tys. m sześc. na dobę. Dodatkowo zmniejszy się zapotrzebowanie na energię o ok. 7-9 proc. Zadanie zostało zrealizowane w projekcie badawczo-rozwojowym dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

innowacyjny

i

Autor: materiały prasowe Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków „Janówek”

Autorska technologia dostępna dla firm

Z pomysłów i rozwiązań wypracowanych w MPWiK chętnie korzystają inne firmy. Nowa technologia w procesie oczyszczania ścieków zostanie wdrożona nie tylko w stolicy Dolnego Śląska. Umowę licencyjną na jej wykorzystanie podpisało MPWiK Żywiec. Współpraca praktyków i naukowców, jak ta w Centrum Nowych Technologii (CNT) w MPWiK Wrocław, odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych technologii. CNT koordynuje i rozwija działania z zakresu wdrażania nowoczesnych technologii oraz poszukuje dofinansowania dla planowanych działań badawczo-rozwojowych. Zespół CNT składa się z wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierów oraz pracowników naukowych, którzy dysponują dwoma stacjami badawczymi – w obszarze uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.