Konsulat Honorowy Brazylii we Wrocławiu

i

Autor: mat. prasowe

We Wrocławiu powstał konsulat honorowy Brazylii

2021-09-18 13:31

Na zamku Topacz w podwrocławskiej miejscowości Ślęza ambasador Brazylii Hadil Fontes da Rocha Vianna uroczyście zainaugurował działalność Konsula Honorowego Federacyjnej Republiki Brazylii we Wrocławiu Radosława Tadajewskiego.

Impreza inauguracyjna zgromadziła przeszło 100 osób - reprezentantów świata polityki, dyplomacji, samorządu, służb mundurowych i cywilnych oraz biznesu.

- W ubiegłym roku obchodziliśmy 100-lecie relacji polsko - brazylijskich. To ósma gospodarka świata, kraj 200 milionów mieszkańców, z prawie 2-milionową Polonią. To ważny krok rozwojowy dla regionu - zachwalał marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Konsulat będzie miał siedzibę w budynku Concordia Design na Wyspie Słodowej 7 we Wrocławiu. Będzie otwarty od poniedziałku do piątku. Praca konsula skupiać będzie się głównie na budowaniu relacji między Polską a Brazylią, głównie na polach gospodarki oraz kultury. W najbliższych planach m.in. oficjalna misja gospodarcza w Brazylii a także szeroki gospodarczy projekt współpracy Brazylii z samorządem Dolnego Śląska.

Ambasador, konsul i marszałek

i

Autor: mat. prasowe

Konsulem został Radosław Tadajewski - dolnośląski przedsiębiorca, skupiający się głównie na inwestowaniu w spółki technologiczne i z obszaru tzw. martech. - Pan Tadajewski jest jednym z najbardziej wydajnych przedsiębiorców na Dolnym Śląsku, a może nawet w całej Polsce. Niewielu przedsiębiorców jest tak zintegrowanych z gospodarką wiedzy i nowymi technologiami cyfrowymi – dziedzinie, w której Polska coraz bardziej wyróżnia się na arenie międzynarodowej - jak on. Jego firmy obiecują wspierać gospodarcze relacje między Polską a Brazylią, w oparciu o niezliczone projekty i działania prowadzone w naszym kraju. To dla mnie i dla Brazylii ogromny zaszczyt móc zainaugurować działalność Konsulatu we Wrocławiu, perle kultury, historii i cywilizacji polskiej, europejskiej i światowej, mieście Olgi Tokarczuk, Edyty Stein i Jadwigi Kohn – trzech niezwykłych kobiet zasłużonych dla całej ludzkości” - mówił ambasador Brazylii.

Jest to kolejna placówka konsularna Federacji Brazylii w Polsce. Konsulem Honorowym jest m.in. Grzegorz Hajdarowicz, stający na czele grupy Gremi, wydawcy m.in. “Rzeczpospolitej”.

Jurysdykcja wrocławskiej placówki dyplomatycznej obejmuje województwa dolnośląskie, opolskie oraz lubuskie. Dyrektorem Generalnym Biura Konsulatu został Szymon Sikorski.

Konsulat ustanowiony został na mocy uchwały Ministerstwa Spraw Zagranicznych Brazylii z dnia 6 listopada 2020 roku, Exequatur na pełnienie funkcji Konsula Honorowego udzielił Minister Zbigniew Rau.