Więcej pieniędzy za urlop macierzyński! Nie będzie obniżenia zasiłków

2020-09-16 13:14 Karolina Januszek
Zmiany w zasiłku macierzyńskim - czy matki objętę tarczą kryzysową dostaną wyższy zasiłek?
Autor: Getty Images

Przepisy tarczy antykryzysowej miały w założeniu uratować miejsca pracy i zapobiec masowym zwolnieniom, w efekcie uderzyły rykoszetem w kobiety przebywające na zasiłku macierzyńskim. Pracodawcy obniżyli im wynagrodzenia, a świadczenie było wypłacane w przeliczeniu od niższej podstawy. Wiele jednak wskazuje, że takie praktyki nie będą więcej akceptowalne, rząd pracuje bowiem na projektem dotyczącym ustalenia kwoty zasiłku z uwzględnieniem wynagrodzenia w wysokości obowiązującej przed obniżeniem wymiaru czasu pracy.

- Trwają rządowe prace nad zmianą przepisów w zakresie zmiany zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom, którym pracodawcy obniżyli wymiar czasu pracy" – poinformowała PAP w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg

Zobacz także: Jesteśmy gotowi do transformacji energetycznej

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od wielu tygodni docierały informacje o tym, że wielu pracodawców obniżyło wynagrodzeniom zatrudnionym kobietom, które przebywają na urlopach macierzyńskich. Matki otrzymywały świadczenie, którego wysokość była naliczania od nowej, obniżonej stawki. W rezultacie kobiety przechodzące na zasiłek macierzyński otrzymywały o wiele niższe świadczenia niż przed uruchomieniem tarczy antykryzysowej. Szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maląg zapewniła jednak, że prowadzone są prace nad zmianą obowiązujących przepisów w zakresie zmiany zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługującym pracownikom, którym pracodawcy obniżyli wymiar czasu pracy. Decyzję w tej sprawie podjął już Senat, który skierował do Sejmu projekt dotyczący ochrony świadczeń właśnie między innymi dla kobiet w ciąży.

Sprawdź również: Nowy podatek za samochód! Rząd PiS chce wprowadzić kolejną akcyzę

Kobieta dusiła się przed centrum handlowym. Uratowali ją policjanci

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.