Nowych liczników jest we Wrocławiu ponad 50 tysięcy

i

Autor: Materiały prasowe Nowych liczników jest we Wrocławiu ponad 50 tysięcy

Więcej płacimy od dziś za wodę. Jednocześnie możemy się teraz łatwiej rozliczać z rachunków [ZDJĘCIA, AUDIO]

2016-03-01 13:28

Za wodę od początku marca płacimy o 16 procent więcej niż do tej pory. Przeciętny wrocławianin, który zużywa trzy metry sześcienne wody miesięcznie, teraz będzie musiał dołożyć do rachunku jeszcze cztery złote.

To jednak tylko średnia, bo teraz mieszkańcy Wrocławia zostali podzieleni na wiele więcej grup niż do tej pory. Jakie obowiązują nas stawki cen wody zależy między innymi od tego czy rozliczamy się na podstawie głównego wodomierza, prognozy zużycia czy pomiaru rzeczywistej ilości wykorzystanej wody.

Kolejnym kryterium jest rodzaj faktury. Mniej zapłacą ci, którzy zamówią tę elektroniczną, a nie tradycyjną papierową. Ważne jest również czy licznik jest odczytywany tradycyjnie czy zdalnie.

Bez wizyt kontrolera w domu

Nowy system rozliczania, czyli ten, przy którym nowoczesne liczniki mierzą zdalnie rzeczywiste zużycie wody, zaczyna właśnie obowiązywać (z początkiem marca).

- Pracownicy MPWiK wymienili za darmo w sumie ponad 53 tysiące starych wodomierzy na nowoczesne umożliwiające zdalny odczyt. To ponad 92% wszystkich urządzeń. Tam gdzie wymiana z różnych powodów była niemożliwa, odczyt będzie dokonywany dotychczasową metodą - wyjaśnia Tomasz jankowski, rzecznik prasowy MPWiK we Wrocławiu.

Ten, kto ma nowoczesny licznik wody nie będzie musiał być co miesiąc obecny przy jego odczycie. 

- Nasz pracownik dokona odczytu przy uzyciu nowoczesnych urządzeń, nie wchodząc nawet na teren posesji - zapewnia rzecznik MPWiK.

Posłuchaj wypowiedzi Tomasza Jankowskiego z MPWiK:

Nie wszyscy będą jednak od razu rozliczani na nowych zasadach. Ci, którzy mają jeszcze faktury prognozowe, dołączą do nowego systemu bez prognoz dopiero po kolejnym odczycie.

Dlaczego nie wszyscy we Wrocławiu mają nowe liczniki?

Jeśli nikt nie proponował Wam wymiany licznika na nowoczesne urządzenie, zapewne oznacza to, że mieszkacie w budynku, którym zarządza wspólnota czy spółdzielnia. To z władzami tych podmiotów kontaktuje się wtedy MPWiK. Zawsze możecie zapytać czy spółdzielnia lub wspólnota budynku, w którym mieszkacie wybrała tańsze faktury elektroniczne i czemu nie zdecydowała się na zainstalowanie nowoczesnych liczników.

Pracownicy MPWiK takimi urządzeniami zdalnie będą odczytywać stan zużycia wody

i

Autor: Materiały prasowe Pracownicy MPWiK takimi urządzeniami zdalnie będą odczytywać stan zużycia wody

Czytaj także: Ruszyła sprzedaż gadżetów ze złotym pociągiem