Krystyna Meissner

i

Autor: Adam Lach/East News Wielki smutek w środowisku teatralnym. Nie żyje ceniona reżyserka Krystyna Meissner

Wielki smutek w środowisku teatralnym. Nie żyje ceniona reżyserka Krystyna Meissner

2022-02-20 17:28

Zmarła Krystyna Meissner, wybitna reżyserka teatralna oraz twórczyni i dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - Wrocław. - Będziemy pamiętać o tym, co pani zrobiła dla kultury i dla Wrocławia - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych prezydent stolicy Dolnego Śląska, Jacek Sutryk.

Nie żyje Krystyna Meissner. Reżyserka zmarła w wieku 88 lat

- Odeszła Krystyna Meissner, wybitna reżyserka teatralna oraz twórczyni i dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. Była członkinią Informal European Theatre Meeting. To wielka strata dla polskiego teatru - napisała Machnowska-Góra na Twitterze.

Zobacz: Brutalny napad na urzędniczkę we Wrocławiu. Bandyci owinęli jej taśmę wokół szyi

Krystyna Meissner urodziła się 19 czerwca 1933 w Warszawie. Była córką Alfreda Meissnera, wybitnego chirurga-stomatologa, żołnierza AK i lekarza w Powstaniu Warszawskim. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, następnie reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała w warszawskim Teatrze Ateneum w 1961 roku. Zaprezentowała wówczas w ramach tzw. warsztatu reżyserskiego trzy sztuki: "Escurial" Michela de Ghelderodego, "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka oraz "Samoobsługę" Harolda Pintera.

Czytaj także: Witold Paszt cztery lata temu przeżył potworną tragedię. Ta miłość była niesamowita

Od 1962 pracowała jako reżyser kolejno w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (1962-1964), Teatrze Polskim w Bydgoszczy (1965-1968), Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu (1968-1969), Teatrze Polskim w Warszawie (1970-1980) i równolegle Teatrze Dramatycznym w Elblągu (wrzesień 1978-1980). W latach siedemdziesiątych związana była także z Teatrem Telewizji.

W latach 1980-1983 była dyrektorem naczelnym i artystycznym Lubuskiego Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. W tej samej roli kierowała następnie Teatrem im. Wilama Horzycy (1983-1996), Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (1997-1998) i Wrocławskim Teatrem Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego (1999-2012).

 W latach 1983-1989 kierowała Festiwalem Teatrów Polski Północnej w Toruniu. Jest twórczynią Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kontakt", którym kierowała w latach 1991-1996 i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław, którym kierowała od 2001 roku.

Zmarła Krystyna Meissner. Prezydent Wrocławia żegna reżyserkę

Śmierć Krystyny Meissner zasmuciła wiele osób. Wśród nich jest także prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, który na swoim profilu na Facebooku w wyjątkowy sposób pożegnał reżyserkę.

- Do Wrocławia dotarła bardzo smutna wiadomość. W wieku 89 lat odeszła pani Krystyna Meissner. W październiku miałem przyjemność podziękować pani Krystynie za jej autorski festiwal Dialog medalem „Wratislavia grato animo”. Będziemy pamiętać o tym, co pani zrobiła dla kultury i dla Wrocławia. A ja (podobnie jak w październiku) raz jeszcze deklaruję, że ten ważny dla europejskiej i światowej kultury festiwal będzie w naszym mieście kontynuowany - czytamy w poście.

Sonda
Często chodzisz do teatru?
Gen. Mieczysław Bieniek: Putin traktuje Ukrainę jak część Rosji