Wrocław. Dlaczego syreny wyją 1 sierpnia?
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Również we Wrocławiu zaplanowano uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Kulminacyjnym punktem będzie oczywiście godzina W, kiedy w mieście rozlegnie się dźwięk syren alarmowych.
1 sierpnia. O której syreny?
W czwartek, 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17 usłyszymy dźwięk syren. Ma minutę zostaną uruchomione we Wrocławiu wszystkie syreny alarmowe.
Po 17 spod pomnika rotmistrza Pileckiego nastąpi przejście na wrocławski rynek, gdzie Centrum Historii Zajezdnia i Urząd Miasta organizują dla wszystkich wrocławian i turystów widowisko artystyczne inscenizujące wydarzenia z Warszawy z 1 sierpnia 1944 roku. Widowisko zatytułowane „Godzina W Obrazach” ma formę dramatu muzycznego, którego treść stanowią związane z Powstaniem Warszawskim powojenne utwory muzyczne oraz literatura nawiązująca do tamtych wydarzeń.
- Całość wykonana przez aktorów, wokalistów, tancerzy i akrobatów przywołuje historię warszawskiego zrywu, pokazując dramatyzm tamtych dni. Usłyszymy aranżacje na małą orkiestrę tak znanych utworów, jak np. „Dziś idę walczyć mamo!”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Mała dziewczynka z AK”, „Warszawo ma” czy „Gdy w noc wrześniową”. Widowisko przygotowali artyści z Młodzieżowej Akademii Musicalowej, Grupy Everest, a akompaniować im będzie orkiestra Silesian Art Collective. Pomysłodawcami projektu są Magdalena Zawartko oraz Kamil Przyboś – mówi Arkadiusz Filipowski z Departamentu Marki Miasta.
Centrum Historii Zajezdnia zaprasza 1 sierpnia 2024 r. o godz. 19:00 na wrocławski rynek przy kamieniczkach Jaś i Małgosia, aby wspólnie pamiętać o bohaterstwie powstańców i cywilnych mieszkańcach Warszawy. Wstęp jest wolny.
Powstanie Warszawskie 1944
1 sierpnia 1944 roku o godz. 17. około 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęło walkę o wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, przed wkroczeniem do stolicy wojsk radzieckich.
Powstanie upadło 3 października, po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
Polecany artykuł: