Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego

i

Autor: pixabay.com

Wrocław: Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego? [ORGANIZACJA, SZCZEGÓŁY]

2020-08-27 22:30

Ponad 65 tys. uczniów 1 września rozpocznie nowy rok szkolny we Wrocławiu. Do nauki przystąpią w swoich szkołach. O tym, jak w kolejnych tygodniach będzie wyglądała nauka w czasie epidemii koronawirusa zdecydują dyrektorzy poszczególnych placówek, opierając się na wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.

1 września we Wrocławiu naukę w ponad 130 szkołach rozpocznie ponad 65 tys. uczniów. Wszyscy uczniowie rozpoczną naukę stacjonarnie. W tym roku w większości wrocławskich szkół nie będzie uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego. Zamiast tego uczniowie będą spotykać się z wychowawcami w swoich klasach.

Żadna ze szkół nie przewiduje nauki zdalnej. Niewykluczone jednak, że sytuacja ulegnie zmianie. O tym jak będzie wyglądała nauka w nowym roku szkolnym decydować będą w dużej mierze dyrektorzy poszczególnych szkół. Podejmując decyzje opierać się jednak będą na wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.

W razie konieczności - szczególnie, jeśli sytuacja epidemiologiczna zagrozi zdrowiu uczniów - dyrektorzy wrocławskich placówek będą mogli zawiesić naukę w trybie stacjonarnym i wprowadzić nauczanie hybrydowe (mieszane) lub zdalne. Przed podjęciem takiej decyzji będą musieli jednak uzyskać zgodę władz miasta i pozytywną opinię Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. W takiej sytuacji dyrektor będzie mógł zawiesić oddział, klasę lub całą szkołę w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Podejmując decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych w całej szkole, dyrektor będzie mógł wprowadzić nauczanie na odległość.

Z wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że jedną z najważniejszych zasad organizacji zajęć w szkole ma być bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, a także regularne czyszczenie pomieszczeń szkolnych. Ważne jest również zachowanie dystansu społecznego.

Szczegółowe zasady organizacji nowego roku szkolnego opracują dyrektorzy każdej ze szkół. Nowe reguły będą dotyczyły m.in. korzystania z szatni, biblioteki, świetlicy czy stołówki. W wielu szkołach ograniczona zostanie możliwość wchodzenia na teren placówki przez osoby trzecie. Dotyczyć to będzie także rodziców. Niektórzy dyrektorzy zapowiadają też, że będą rekomendować noszenie maseczek przy wchodzeniu do szkoły i na korytarzach.

- W IX LO naukę rozpocznie 1200 uczniów. 1 września będą przychodzić na różne godziny, ale już w środę pojawią się wszyscy przed godz. 8. By uniknąć zatorów uruchamiamy wszystkie trzy wejścia w szkole - mówi Izabela Koziej, dyrektor IX LO we Wrocławiu. - W naszej szkole maseczki będą obowiązkowe w częściach wspólnych, ale nie będziemy w stanie mierzyć uczniom temperatury. Stąd apel do rodziców, by do szkoły posyłać tylko zdrowie dzieci.  

Na przygotowanie placówek oświatowych do nauki w nowym roku szkolnym miasto wydało prawie 3 mln zł. Tyle kosztowały m.in. środki ochrony osobistej i dezynfekcja pomieszczeń. Ze wstępnych szacunków wrocławskiego magistratu wynika, że każdy miesiąc pracy szkół i przedszkoli w reżimie sanitarnym kosztuje miasto 2 mln zł.

- Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, by ułatwić dyrektorom szkół i przedszkoli start w tych niezwykle trudnych warunkach - mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. - Uruchomiliśmy rezerwy finansowe na zakup środków ochrony osobistej i odkażanie pomieszczeń. W razie potrzeby do szkół trafi kolejny sprzęt  z magazynów Centrum Zarządzania Kryzysowego. Jeśli będą kłopoty z testami z sanepidu, miasto uruchomi szybką ścieżkę testowania w specjalnym punkcie na Stadionie Miejskim.

Warszawska szkoła przygotowuje sie do przyjęcia uczniów na 1 września