Miasto ukazane w projekcie to miasto średniowieczne, z pojedynczymi akcentami architektury renesansowej.

i

Autor: Muzeum Miejskie Wrocławia/youtube.com (screen) Miasto ukazane w projekcie to miasto średniowieczne, z pojedynczymi akcentami architektury renesansowej.

Wrocław sprzed lat. Możesz zobaczyć jak wyglądał dzięki niezwykłej animacji [WIDEO]

2016-07-25 15:30

Film prezentujący miasto w 1562 roku powstał na zlecenie Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.

Wrocław sprzed ponad 450 lat został zrekonstruowany na podstawie planu Weinerów, dokładnego opisu miasta wykonanego przez duet ojca i syna. Można tam rozpoznać budynki, które dziś kojarzymy, jak na przykład ratusz, choć obiekt nie ma jeszcze zegarów. W animacji widać jednak także w sumie kilkadziesiąt budowli, które już we Wrocławiu nie odnajdziemy.

- Warto zaznaczyć, że Wrocław posiada dzieła architektury gotyckiej, zarówno pod względem ilości, jak i wartości historycznej i artystycznej górujące nad zabytkami Krakowa czy Gdańska. Na filmie można je zobaczyć w pierwotnym urbanistycznym kontekście. W projekcie uwzględniliśmy wiele mniej znanych, dziś nieistniejących budowli, np: kaplicę św Maternusa pod kościołem św Elżbiety, kościół św Klemensa przy ul. Polskiej na Nowym Mieście, ogród książęcy przy ul. Szewskiej, gmach wodociągu miejskiego, kamienicę Hirscha, i dziesiątki innych - tłumaczy Ewa Pluta, rzeczniczka muzeum.

Film - wyzwanie

Stworzenie takiej animacji jest bardzo czasochłonne. Sama tylko budowa modelu i konsultacje z historykami trwały prawie rok!

Film jest już trzecim z serii zrobionych na zamówienie muzeumi, w odróżnieniu od pozostałych, w całości powstał we Wrocławiu. Wykonał go zespół Śląskiego Studio Architektury, a koordynatorem projektu był doktor Paweł Madera z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu. Muzykę stworzył zespół zespół Ansambl Peregrinus (gitara, lutnia arabska, kontrabas, perkusja, buzuki), inspirując się muzyką średniowieczną Europy i Bliskiego Wschodu.

Stary tramwaj i przesiedlenia ludzi na wideo

Wideo jest fragmentem dziewięciominutowego nagrania, które w całości można obejrzeć na wystawie stałej "1000 lat Wrocławia" w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. W ramach odnowy tej ekspozycji wykonanych zostało także 12 innych animacji w tym i.in.: rekonstrukcja słynnego renesansowego ogrodu Laurentiusa Scholtza, wnętrze wrocławskiego  tramwaju z okresu międzywojennego czy mapa powojennych przesiedleń ludności.

Czytaj także: ESKA Summer City podnosi temperaturę podczas finału Ligi Mistrzów futbolu amerykańskiego! [ESC 2016]