W poniedziałek (22 czerwca) wrocławska straż miejska otrzymała zgłoszenie, że w Parku Klecińskim rośnie barszcz Sosnowskiego. Na miejsce wysłano patrol z Oddziału Ochrony Środowiska, który znalazł tę niebezpieczną roślinę rosnącą przy rzece Ślęza. Strażnicy zabezpieczyli trujące krzaki taśmą ostrzegawczą wraz z informacją, że jest to roślina niebezpieczna. Jednocześnie zarządcy terenu polecono jej niezwłoczne usunięcie.
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?
- wysokość: do 4,5 m
- łodyga: średnica nawet do 10 cm, czerwono nakrapiana
- liście: bardzo masywne, rozłożyste, o szorstkim wyglądzie i postrzępionym brzegu
- kwiatostan: rozłożysty w postaci baldachów o średnicy nawet do 75 cm
Barszcz Sosnowskiego, mimo niepozornego wyglądu, to bardzo niebezpieczna roślina, na którą powinny uważać szczególnie dzieci oraz osoby z jasną karnacją skóry. Kontakt z rośliną powoduje oparzenie skóry i pojawienie się ropnych pęcherzy, które mogą goić się nawet przez kilka lat.
Po kontakcie z rośliną najlepiej udać się do lekarza, a miejsce kontaktu niezwłocznie przemyć wodą. Przez co najmniej 48 godzin należy też unikać ekspozycji poparzonych miejsc na słońce. Można też zastosować ogólnie dostępne metody łagodzenia reakcji zapalnej - np. wypić wapno lub zastosować chłodne okłady.
Do Polski barszcz Sosnowskiego przybył z Rosji. W czasach stalinowskich rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę, ponieważ miał służyć jako pasza dla bydła. Po niedługim czasie zaniechano jednak jego dalszej uprawy i barszcz bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą Polskę. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że barszcz Sosnowskiego spotkać można na terenie całego kraju. Miejsca występowania barszczu możecie zobaczyć na tej mapie.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj