Wrocław: Uwaga na trującą roślinę! W Parku Klecińskim znaleziono barszcz Sosnowskiego

2020-06-23 17:42 mar
Barszcz sosnowskiego
Autor: Tomasz Lewicki Barszcz sosnowskiego

W Parku Klecińskim przy rzece Ślęza znaleziono barszcz Sosnowskiego. To niezwykle toksyczna roślina, która może powodować bolesne oparzenia. Krzewy w Parku Klecińskim zabezpieczono i zlecono ich niezwłoczne usunięcie.

W poniedziałek (22 czerwca) wrocławska straż miejska otrzymała zgłoszenie, że w Parku Klecińskim rośnie barszcz Sosnowskiego. Na miejsce wysłano patrol z Oddziału Ochrony Środowiska, który znalazł tę niebezpieczną roślinę rosnącą przy rzece Ślęza. Strażnicy zabezpieczyli trujące krzaki taśmą ostrzegawczą wraz z informacją, że jest to roślina niebezpieczna. Jednocześnie zarządcy terenu polecono jej niezwłoczne usunięcie.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

  • wysokość: do 4,5 m
  • łodyga: średnica nawet do 10 cm, czerwono nakrapiana
  • liście: bardzo masywne, rozłożyste, o szorstkim wyglądzie i postrzępionym brzegu
  • kwiatostan: rozłożysty w postaci baldachów o średnicy nawet do 75 cm

Barszcz Sosnowskiego, mimo niepozornego wyglądu, to bardzo niebezpieczna roślina, na którą powinny uważać szczególnie dzieci oraz osoby z jasną karnacją skóry. Kontakt z rośliną powoduje oparzenie skóry i pojawienie się ropnych pęcherzy, które mogą goić się nawet przez kilka lat.

Po kontakcie z rośliną najlepiej udać się do lekarza, a miejsce kontaktu niezwłocznie przemyć wodą. Przez co najmniej 48 godzin należy też unikać ekspozycji poparzonych miejsc na słońce. Można też zastosować ogólnie dostępne metody łagodzenia reakcji zapalnej - np. wypić wapno lub zastosować chłodne okłady.

Do Polski barszcz Sosnowskiego przybył z Rosji. W czasach stalinowskich rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę, ponieważ miał służyć jako pasza dla bydła. Po niedługim czasie zaniechano jednak jego dalszej uprawy i barszcz bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą Polskę. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że barszcz Sosnowskiego spotkać można na terenie całego kraju. Miejsca występowania barszczu możecie zobaczyć na tej mapie.

We Wrocławiu rosną łąki w centrum miasta

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj