Wrocław: Zagadka kobiety z Manhattanu. Kim jest tajemnicza postać?

i

Autor: Maciek Lulko/Flickr.com Wrocław: Zagadka kobiety z Manhattanu. Kim jest tajemnicza postać?

Wrocław. Zagadka TAJEMNICZEJ KOBIETY z Manhattanu. "Pomóżcie ją odnaleźć" [ZDJĘCIE]

2021-04-15 17:59

Muzeum Architektury we Wrocławiu postanowiło ostatecznie rozwiązać zagadkę kobiety ze słynnego zdjęcia jeszcze słynniejszego Chrisa Niedenthala. W 1982 r. brytyjski fotoreporter zwiedzał Wrocław, wszedł do jednego z bloków z zespół sześciu wieżowców (między placem Grunwaldzkim a mostem Grunwaldzkim) i... zrobił to zdjęcie, uwieczniając piękną, młodą kobietę. Krążą o niej legendy! "Pomóżcie nam odnaleźć tajemniczą kobietę, która od dekad rozbudza wyobraźnię pasjonatów historii miasta" - apeluje muzeum.

Zaraz minie 40 lat! Muzeum Architektury we Wrocławiu najwyraźniej postanowiło ostatecznie uciąć miejską legendę i rozwiązać kultową zagadkę. W lecie 1982 roku wrocławskie ulice zwiedzał Chris Niedenthal - brytyjski fotoreporter (m.in. Laureat nagrody World Press Photo z 1986 r.). Zainteresował go kompleks sześciu wieżowców usytuowanych pomiędzy placem Grunwaldzkim a mostem Grunwaldzkim - tzw. wrocławski Manhattan. Fotograf wchodzi do jednego z bloków, udaje mu się zajrzeć do kilku mieszkań. Wychodzi na balkon i widzi ją! Piękną, ciemnowłosą, młodą kobietę w kwiecistej sukni. Robi jej zdjęcie, które od tamtej pory rozbudza wyobraźnie historyków i wszystkich ciekawskich.

- Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala? Studentką wynajmującą stancję, córką właścicieli, przyjaciółką rodziny, a może to jej własne mieszkanie? Jeśli to ostatnie, to mieszka tu sama czy z rodziną? Nie wiemy o niej właściwie nic, choć przez lata narosło wokół jej postaci wiele mitów - zastanawiają się władze wrocławskiego muzeum.

Mitów dotyczących tajemniczej postaci jest w istocie cała masa. Jeden z najpopularniejszych (i, jak zaznaczają władze muzeum, całkowicie nieprawdziwy) głosi, że kobieta w kwiecistej sukni to... projektantka Manhattanu, czyli architektka - Jadwiga Grabowska-Hawrylak.

Wrocław szuka tajemniczej kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala. Co wiemy?

Przyszedł czas, by rozwiązać tę zagadkę. Co wiemy o spoglądającej w dół kobiecie? Niewiele.

- Z naszych ustaleń wynika, że latem 1982 roku mieszkała przy Placu Grunwaldzkim 8, prawdopodobnie na drugim piętrze. To wszystko, co wiemy na dziś, dlatego bardzo liczymy na Waszą pamięć i pomoc! - apeluje muzeum i zdradza, dlaczego akurat teraz, po prawie 40 latach, postanowiono wrócić do miejskiej legendy. Pretekstem jest realizowany właśnie dokument „Po polsku Manhattan” - filmowa prezentacja najważniejszego dzieła w dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu. Producentem filmu jest Fundacja polsko-portugalska Entre, a sam obraz miał już swoją premierę w Portugalii w grudniu 2020 roku.

- Obecnie Muzeum Architektury we Wrocławiu i studio Kova Production pracują nad polską, rozszerzoną wersją filmu, którego osią przewodnią są poszukiwania kobiety sportretowanej latem 1982 roku przez Chrisa Niedenthala - czytamy w komunikacie muzeum.

Wiesz coś o tajemniczej kobiecie? Muzeum prosi o kontakt pod numerem telefonu 71 369 99 34 lub mailowo muzeumarchitektury@gmail.com.

Policja gorsza niż MAFIA? Policjanci mogą bezkarnie pałować Polaków, bo są "DZIEĆMI WŁADZY"? "Komentery" Adama Federa [WIDEO]