Zaraz minie 40 lat! Muzeum Architektury we Wrocławiu najwyraźniej postanowiło ostatecznie uciąć miejską legendę i rozwiązać kultową zagadkę. W lecie 1982 roku wrocławskie ulice zwiedzał Chris Niedenthal - brytyjski fotoreporter (m.in. Laureat nagrody World Press Photo z 1986 r.). Zainteresował go kompleks sześciu wieżowców usytuowanych pomiędzy placem Grunwaldzkim a mostem Grunwaldzkim - tzw. wrocławski Manhattan. Fotograf wchodzi do jednego z bloków, udaje mu się zajrzeć do kilku mieszkań. Wychodzi na balkon i widzi ją! Piękną, ciemnowłosą, młodą kobietę w kwiecistej sukni. Robi jej zdjęcie, które od tamtej pory rozbudza wyobraźnie historyków i wszystkich ciekawskich.
- Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala? Studentką wynajmującą stancję, córką właścicieli, przyjaciółką rodziny, a może to jej własne mieszkanie? Jeśli to ostatnie, to mieszka tu sama czy z rodziną? Nie wiemy o niej właściwie nic, choć przez lata narosło wokół jej postaci wiele mitów - zastanawiają się władze wrocławskiego muzeum.
Mitów dotyczących tajemniczej postaci jest w istocie cała masa. Jeden z najpopularniejszych (i, jak zaznaczają władze muzeum, całkowicie nieprawdziwy) głosi, że kobieta w kwiecistej sukni to... projektantka Manhattanu, czyli architektka - Jadwiga Grabowska-Hawrylak.
Wrocław szuka tajemniczej kobiety ze zdjęcia Chrisa Niedenthala. Co wiemy?
Przyszedł czas, by rozwiązać tę zagadkę. Co wiemy o spoglądającej w dół kobiecie? Niewiele.
- Z naszych ustaleń wynika, że latem 1982 roku mieszkała przy Placu Grunwaldzkim 8, prawdopodobnie na drugim piętrze. To wszystko, co wiemy na dziś, dlatego bardzo liczymy na Waszą pamięć i pomoc! - apeluje muzeum i zdradza, dlaczego akurat teraz, po prawie 40 latach, postanowiono wrócić do miejskiej legendy. Pretekstem jest realizowany właśnie dokument „Po polsku Manhattan” - filmowa prezentacja najważniejszego dzieła w dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu. Producentem filmu jest Fundacja polsko-portugalska Entre, a sam obraz miał już swoją premierę w Portugalii w grudniu 2020 roku.
- Obecnie Muzeum Architektury we Wrocławiu i studio Kova Production pracują nad polską, rozszerzoną wersją filmu, którego osią przewodnią są poszukiwania kobiety sportretowanej latem 1982 roku przez Chrisa Niedenthala - czytamy w komunikacie muzeum.
Wiesz coś o tajemniczej kobiecie? Muzeum prosi o kontakt pod numerem telefonu 71 369 99 34 lub mailowo [email protected].