Odra jest drogą wodną, na jej biegu obowiązuje zakaz kąpieli

i

Autor: Wojciech Góralski Odra jest drogą wodną, na jej biegu obowiązuje zakaz kąpieli

Wrocławscy policjanci w motorówkach [WIDEO]. Mogą wlepić mandat tak samo, jak ci z drogówki

2016-05-06 19:24

Policjanci z komisariatu wodnego we Wrocławiu w ciągu roku wykonują około 150 interwencji na wodzie, do tego dochodzą też akcje na nabrzeżach.

Jeszcze trochę statystyk: w ciągu ostatnich dwóch lat dolnośląscy policjanci uratowali około 100 osób, które się topiły.

- W strukturze komisariatu pracuje 18 funkcjonariuszy. Mamy do dyspozycji dwa samochody terenowe i sześć jednostek pływających. Z reguły nasze interwencje związane są z tym, że ktoś znajdzie się w wodzie i trzeba go szybko stamtąd zabrać. To są też na przykład awarie w nieodpowiednich miejscach - tłumaczy aspirant sztabowy Piotr Maziarz z komisariatu wodnego wrocławskiej policji. 

Kontrole trzeźwości

Funkcjonariusze mogą też zatrzymać do kontroli każdą jednostkę pływającą

- Możemy wstrzymać i sprawdzić dany statek, aczkolwiek wiadomo, że na jednostkach są starzy kapitanowie. Tam sobie nikt nie pozwoli na złamanie przepisów, czy żeby było coś nie w porządku. Jednak kontrolujemy, chociażby pod względem stanu trzeźwości - zapewnia Piotr Maziarz.

Kto najczęściej dostaje mandaty od policjantów wodnych?

Największym problemem na i przy wodzie jest alkohol. Większość osób, które dostają mandaty to pijani wędkarze, kajakarze, czy osoby wchodzące do wody z nabrzeża. A to jest zabronione wszędzie tam, gdzie występują drogi żeglowne, czyli w 90 procentach miejsc nad wodą we Wrocławiu. 

Zobacz film reportera Radia ESKA Wojtka Góralskiego:

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Wojtka Góralskiego:

Czytaj także: Uczeń szkoły Słubickiej pobił dziewczynę, bo na niego doniosła. 16-latka trafiła do szpitala z wstrząśnieniem mózgu [AUDIO]