Pomysł powstał przy okazji obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Połączenie kolejowe między Berlinem, a Wrocławiem było jednym z punktów obchodów. Celem "Pociągu do kultury" było pokazanie zachodnim sąsiadom wydarzeń, które odbywają się w weekendy w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.
Niezwykły przejazd koleją
Sam pociąg to nie tylko połączenie między miastami, ale także wielowymiarowe wydarzenie kulturalne. Podczas podróży pasażerowie mogą korzystać z biblioteki, oglądać wystawy, słuchać koncertów czy wykładów.
Do wspólnej podróży w długi majowy weekend zaproszenie otrzymali Jakub Mazur – wiceprezydent Wrocławia oraz dr Klaus Lederer – senator i burmistrz Berlina, którzy będą dyskutować na temat współpracy pomiędzy Wrocławiem a Berlinem.
Pasażerami będą również muzycy z Orkiestry Państwowej Opery Unter den Linden w Berlinie: kwartet smyczkowy, kwartet altówek, zespół instrumentów dętych blaszanych i zarząd orkiestry, około 30 osób
>>> Najpiękniejsze plenery fotograficzne na Dolnym Śląsku! Powstaną tu niezapomniane zdjęcia [GALERIA]
Koncerty plenerowe we Wrocławiu
Muzycy podróżujący "Pociągiem do kultury" zagrają we Wrocławiu koncerty. 4 maja, w sobotę o godzinie 12 na placu Solnym wybrzmią utwory Mozarta, Mendelssohna, Schulhoff oraz Grażyny Bacewicz. Wykona je kwartet altówek i kwartet smyczkowy
W niedzielę, 5 maja w parku Staromiejskim o 1, odbędzie się koncert muzyków instrumentów dętych, którzy przedstawią nam utwory m.in. Gabrieli, Byrda, Bacha, Dukasa, Pucciniego, Mendelssohna i Humperdincka.