Zaćmienie Księżyca, najdłuższe od 100 lat. Ile potrwa?
Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca będzie można podziwiać już w piątek 27 lipca. Ma się ono rozpocząć o godzinie 21.30 i potrwać prawie dwie godziny, a dokładnie: 1 godzinę, 42 minuty i 57 sekund. To dlatego, że zaćmienie Księżyca zbiegnie się w czasie z tak zwanym apogeum. To moment, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.
Krwistoczerwona para, czyli Mars wisienką na torcie
- Przysłowiową wisienką na torcie będzie bliskie sąsiedztwo na niebie bardzo jasnego Marsa, który akurat tej nocy maksymalnie zbliży się do Ziemi - opowiada doktor Dawid Moździerski z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Będziemy więc widzieć na niebie przez ponad 1,5 godziny krwistoczerwoną parę: zaćmiony Księżyc i jasnego, czerwonego Marsa.
Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca. Gdzie je oglądać we Wrocławiu?
Zjawisko ma być doskonale widoczne z Polski. Nie będzie potrzebny żaden dodatkowy sprzęt by je obserwować. Pozostaje tylko trzymać kciuki za dobrą pogodę i w czasie zaćmienia wybrać się w miejsce oddalone od źródeł światła.
We Wrocławiu do obserwacji niezwykle długiego zaćmienia Księżyca dobrze będą nadawały się takie punkty jak na przykład Rędzin, Las Mokrzański czy Opatowice.
Zobacz zaćmienie Księżyca w jednym z najciemniejszych miejsc w Polsce!
Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają do oglądania zaćmienia Księżyca razem z nimi w... Izerach. Izerski Park Ciemnego Nieba w Stacji Turystycznej Orle w Szklarskiej Porębie to jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce.
O godzinie 20:00 zaplanowano krótką prelekcję związaną z zaćmieniem Księżyca, a około godz. 21:00 rozpoczną się obserwacje przez teleskopy. Wstęp jest wolny.
Czytaj także: Gdzie potrafią się schować przestępcy z Dolnego Śląska? Takich kryjówek byście się nie spodziewali! [GALERIA]