Lody Biedronka wycofane

i

Autor: Porch/pixabay Wycofano kilka partii dwóch rodzajów lodów - zdjęcie ilustracyjne

Zanieczyszczone lody wycofane z Biedronki! Lepiej ich nie jedzcie

2021-09-01 20:17

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że dwa rodzaje lodów z Biedronki mogą być zanieczyszczone tlenkiem etylenu, a ich zjedzenie może być groźne dla naszego zdrowia. Nie ryzykujcie i lepiej je wyrzućcie.

Główny Inspektorat Sanitarny w środę, 1 września, poinformował - w ramach ostrzeżenia publicznego dotyczącego żywności - o wycofaniu partii lodów SPIDERMAN oraz FROZEN II OLAF ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu. Wycofane zostały:

  • Lody SPIDERMAN 6 x 60ml (Multipack) o numerze partii: 109004M54, 033904M54 z datami o minimalnej trwałości: 06/2022, 09/2022;
  • Lody FROZEN II Olaf 6 x 60ml (Multipack) o numerze partii: 030904M54, 031004M54, 031404M54, 031204M54 z datami minimalnej trwałości: 05/2022, 05/2022, 05/2022, 05/2022.

W komunikacie GIS czytamy, że "Unilever Polska sp. z o.o. poinformował odbiorcę ww. produktów (Jeronimo Martins Polska S.A.) o konieczności wycofania ich ze sprzedaży". Zaznaczono, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania z rynku ww. partii. Jeśli macie w domu wymienione wyżej lody kupione w Biedronce, lepiej je wyrzućcie. Czy zjedzenie zanieczyszczonych lodów może być groźne dla zdrowia? Sprawdźcie poniżej.

Polacy próbują SCHABOWEGO za 64 ZŁOTE od Gessler. DELICJA z mięsa. EKSPLOZJA kubków smakowych. [WIDEO]

Zanieczyszczone lody z Biedronki

Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zwraca uwagę, że "od września 2020 r. urzędowe laboratoria służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności w państwach członkowskich oraz laboratoria kontrolne działające na rzecz producentów żywności zaczęły wykrywać obecność tlenku etylenu początkowo w ziarnie sezamu importowanym z Indii, a następnie w różnych innych produktach pochodzących przede wszystkim z tego regionu, takich jak przyprawy, substancje dodatkowe do żywności (mączka drzewa świętojańskiego – E410, guma guar – E-412) czy suplementy diety".

Od września 2020 r. do 13.08.2021 r. w unijnym Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) zamieszczono ok. 600 powiadomień związanych z obecnością tlenku etylenu w żywności. Dostępne dane pozwalają domniemać, że jest on najprawdopodobniej wykorzystywany w państwach trzecich w celu eliminacji patogenów, takich jak pałeczki Salmonella, których obecność skutkowałaby niedopuszczeniem produktu do obrotu na terenie Unii Europejskiej. "Uwzględniając fakt, że mączka drzewa świętojańskiego jest stabilizatorem i zagęstnikiem powszechnie stosowanym w wielu różnych kategoriach żywności, powyższy problem może mieć bardzo szeroki zasięg" - ostrzega Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Gdzie na grzyby na Dolnym Śląsku? Gdzie są grzyby? Zobaczcie poniżej.

Co to jest tlenek etylenu?

Tlenek etylenu (epoksyetan) jest bezbarwnym gazem o słodkawym zapachu. Jest on wykorzystywany w przemyśle chemicznym, jako półprodukt w syntezie różnych związków, np. glikolu etylenowego, trietanoloaminy czy etylenoaminy itp. Związek ten jest również wykorzystywany do sterylizacji gazowej narzędzi medycznych i materiałów opatrunkowych oraz w niektórych krajach do fumigacji[1] różnych produktów spożywczych. Stosuje się go także do konserwacji przedmiotów muzealnych, starych książek, ubrań, futer itp. Tlenek etylenu występuje także w śladowych ilościach w dymie tytoniowym.

Sonda
Magda Gessler bardziej pomaga czy szkodzi restauracjom?