Zatruta Odra. Wyłowili już ponad 80 ton martwych ryb!

i

Autor: NewsLubuski/East News Zatruta Odra. Wyłowili już ponad 80 ton martwych ryb!

Skażona rzeka

Zatruta Odra. Wyłowili już ponad 80 ton martwych ryb! Raport straży pożarnej

2022-08-15 16:39

Takiej katastrofy ekologicznej nikt się nie spodziewał i nikt jeszcze nie widział. Obrazy martwych, śniętych ryb na brzegu Odry przerażają, ale to zestawienie liczb dotyczących tej makabry naprawdę przeraża! Aż 80 ton śniętych ryb odłowili strażacy na Odrze od piątku (12.08) – informuje straż pożarna. To nie koniec działań ratujących Odrę, ale czasu już nikt nie cofnie.

W zwalczanie skutków katastrofy ekologicznej na Odrze zaangażowanych jest ok. 450 strażaków. Obecnie działają oni głównie w woj. lubuskim i zachodniopomorskim.

Cały czas rozstawiają zapory, odławiają martwe ryby. Od minionego piątku zebrali ok. 80 ton martwych ryb – potwierdza rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Karol Kierzkowski.

W sobotę strażacy zostali również zawiadomieni o śniętych rybach na rzece Ner na pograniczu woj. wielkopolskiego i łódzkiego. Odłowili tam ok. 250 kg martwych ryb. – Sytuacja jest już stabilna – ocenia rzecznik PSP.

MSWiA: 2,5 tys. funkcjonariuszy monitoruje sytuację na Odrze

W sumie 2500 policjantów i strażaków jest zaangażowanych w działania związane z monitorowaniem sytuacji wzdłuż biegu Odry w związku ze skażeniem rzeki – poinformowało w niedzielę (14.08) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W poniedziałek (15.08) premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów odbędzie się specjalna debata dotycząca tego, jak zaostrzyć przepisy wobec przestępców zrzucających odpady do rzek. – Kary powinny być bardziej surowe – zapowiadają rządzący. Wcześniej wyznaczono milion złotych nagrody za wskazanie odpowiedzialnych za skażenie i zatrucie Odry.

Kto zatruł Odrę? Trwają poszukiwania sprawcy ekologicznej katastrofy

Tak strażacy zbierają śnięte ryby. „To ogromna tragedia”

Wcześniej jeszcze wypływały kolejne śnięte ryby, ale teraz już się nie pojawiają. Niestety większość ryb znajduje się w zakolach rzeki i są one w fazie znacznego rozkładu – opisuje bryg. Piotr Jankowiecki, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze, cytowany przez PAP.

Strażak relacjonuje, jak wygląda bieżąca praca kilkudziesięciu jego ludzi, zaangażowanych w walkę ze skutkami katastrofy na Odrze. Wszyscy strażacy są zabezpieczeni przed kontaktem z wodą, mają wodery, kapoki, rękawiczki i maseczki.

Dziś był wyjątkowo trudny dzień ze względu na upał i wzrastający fetor. Strażacy są naprawdę zmęczeni – opisuje Jankowiecki. – Kiedy stoi się na brzegu, to widać skalę tych zniszczeń i nie wiemy, kiedy nasza praca tu się skończy. Ta sytuacja to ogromna tragedia dla środowiska. Tyle śniętych ryb. Oprócz takich drobnych znajdowaliśmy też metrowe sumy czy szczupaki – opisuje.

Sonda
Winni zatrucia Odry zostaną ukarani?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE