Zatruta Odra. Niemcy wykryli to w wodzie! „Zaburzenie potrwa dziesięciolecia”

i

Autor: PAP / Lech Muszynski Zatruta Odra. Niemcy wykryli to w wodzie! „Zaburzenie potrwa dziesięciolecia”

Katastrofa ekologiczna

Zatruta Odra. Niemcy wykryli ładunki soli! Co z rtęcią? Niepokojące komentarze

2022-08-13 7:59

Wciąż nie jest jasne, co spowodowało potężną katastrofę ekologiczną i zatruło Odrę. Niemiecki minister powiedział, że oprócz rtęci, w wodzie znaleziono także… ładunki soli. Co to oznacza? Eksperci nie mają wątpliwości. Sprawa jest poważna i tragiczna, a kompletne zaburzenie funkcjonowania ekosystemu Odry potrwa dziesięciolecia.

Zatruta Odra. Niemcy wykryli ładunki soli! Co z rtęcią?

Nowe wyniki niemieckich badań wody z Odry. Jak się okazuje, w rzece znaleziono nie tylko rtęć, ale też ładunki soli, które – jak twierdzą nasi zachodni sąsiedzi – mogły przyczynić się do pogromu ryb w rzece i jej skażenia. Minister środowiska Brandenburgii, Axel Vogel poinformował w mediach, że piątkowe próbki z Odry wykazały duże ilości rozpuszczonych soli. W cytowanej przez portal rbb24.de wypowiedzi polityka wynika, że – według obecnego stanu wiedzy – w wodzie wykryto zabójczą rtęć, ale jej stężenie mogło nie być tak duże, by wywołać katastrofę na obecnym poziomie. Vogel zaznaczył, że to wstępne wyniki i nie są jednoznaczne.

Czytaj więcej o zatrutej Odrze i katastrofie ekologicznej na rzece na SE.pl!

Badanie wody z Odry cały czas trwa. Pierwsze doniesienia wskazywały na to, że powodem zatrucia wody może być toksyczny związek chemiczny metyzylen, później pojawiły się informacje o wykryciu przez stronę niemiecką rtęci. Niezależnie od przyczyny – toksyny spowodowały katastrofę ekologiczną na ogromną skalę. Ryby w odrze padają na całej długości rzeki.

Kto zatruł Odrę? Trwają poszukiwania sprawcy ekologicznej katastrofy

Skażenie Odry. „Zaburzenie potrwa dziesięciolecia”

– Jeszcze kilka dni temu, kiedy zaczynało się to wszystko, myślałem, że dopływy dużych rzek rozcieńczą tę toksynę w Odrze na tyle, że ryby będą chorowały, ale nie będą snęły. Jednak myliłem się. Stężenie toksykanta – ostatecznie nie wiemy z pewnością, jakiego – jest tak duże, że ryby nadal sną nawet na wysokości Widuchowej, gdzie wody w Odrze jest już naprawdę dużo – ocenia profesor w Katedrze Hydrobiologii, Ichtiologii i Biotechnologii Rozrodu w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, Adam Tański.

Gdyby byłoby to punktowe zanieczyszczeni,e mielibyśmy do czynienia z nim na przykład na Śląsku, a fala nie dochodziłaby do Pomorza Zachodniego przez prawie 500 km rzeki – ocenia ekspert w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jak dodał, wszystko wskazuje na to, że zatrucie Odry może oznaczać kompletne zaburzenie funkcjonowania jej ekosystemu na bardzo długi czas. – Na pewno będą to dziesięciolecia – przyznał.

Alert RCB ws. Odry. „Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej”

– Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty – alert RCB, czyli SMS o takiej treści trafił do osób przebywających na terenach nadodrzańskich. W piątek (12.08) rozesłało je Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Eksperci zalecają, by nie wchodzić do wody i na własną rękę nie podejmować żadnych działań związanych z oczyszczaniem brzegu rzeki.

Sonda
Czy dbasz o środowisko?