
Zmiana czasu 2025. Obowiązuje czas letni
Ostatni weekend marca oznacza tylko jedno – kończy się obowiązywanie czasu zimowego i zaczyna się obowiązywanie czasu letniego. Do zmiany czasu doszło w nocy z soboty na niedzielę (29/30 marca). Oficjalnie przeszliśmy z czasu zimowego na letni o godzinie 2, kiedy wskazówki zegary zostały przesunięte o godzinę do przodu, na godz. 3.
Zmiana czasu. Która jest godzina?
Przesunięcie wskazówek do przodu oznacza, że podczas marcowej zmiany czasu noc była krótsza, a co za tym idzie spaliśmy o godzinę krócej.
Ważne jest również, żeby po przebudzeniu sprawdzić, która jest godzina. Oczywiście większość zegarków, w telefonach i urządzeniach elektronicznych, przestawi się samoczynnie. Nie brakuje jednak urządzeń i zegarów, gdzie trzeba zrobić to osobiście.
Która byłaby godzina przed zmianą czasu?
Co ciekawe, wielu z nas zastanawia się, która byłaby godzina przed zmianą czasu. To proste - odejmijcie godzinę od aktualnego czasu, i będzie wiadomo, która byłaby godzina, gdyby do zmiana czasu le letni nie doszło.
Kiedy koniec zmiany czasu?
Zmiana czasu na letni wpływa na wiele aspektów codziennego życia – od organizacji pracy i transportu publicznego po nasze samopoczucie. Choć pierwsze dni po przesunięciu zegarów mogą wiązać się z uczuciem zmęczenia, wiele osób docenia wydłużony czas światła dziennego, który sprzyja aktywności na świeżym powietrzu.
W grudniu 2024 r. minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk powiedział, że kwestia odejścia od zmiany czasu z letniego na zimowy została wpisana do agendy polskiej prezydencji w UE. W marcu br. rzeczniczka KE podawała, że ze względu na przedłużający się impas w Radzie UE, Komisja Europejska postanowiła wycofać swój wniosek dot. zniesienia zmiany czasu. Minister Paszyk w niedawnej rozmowie z rozmowie z RMF FM, wskazał jednak, że temat wstrzymania zmiany czasu jest wciąż otwarty, a kwestia ta jest konsultowana z krajami członkowskimi.
Obecnie w UE istnieją trzy standardowe strefy czasowe. Państwa członkowskie UE same decydują, do której strefy czasowej chcą należeć. Czas zachodnioeuropejski obowiązuje w Irlandii i Portugalii, czas środkowoeuropejski w 17 państwach położonych na tym obszarze geograficznym. Z kolei z czasem wschodnioeuropejskim mamy do czynienia w: Bułgarii, Cyprze, Estonii, Finlandii, Grecji, Litwie, Łotwie i Rumunii.
Zanim to nastąpi, w ostatni weekend października wrócimy do czasu zimowego.
Polecany artykuł: