Zmiana czasu 2022 z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

i

Autor: JESHOOTS-com/pixabay,com Zmiana czasu 2022 z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Śpimy dłużej czy krócej?

Zmiana czasu na zimowy. Która jest godzina? Jak przestawiamy zegarki? Czy to ostatni raz?

2022-10-30 8:05

Zmiana czasu na zimowy 2022 za nami. Która jest godzina? Przejście z czasu letniego na czas zimowy następuje zawsze w ostatni weekend października. Jak przestawiamy zegarki? Śpimy dłużej czy krócej? Czy to ostatnia raz? Na te - i wiele innych - pytania odpowiedź znajdziecie w tekście poniżej.

Zmiana czasu na zimowy 2022. Która jest godzina?

Ostatni weekend października to ten moment, kiedy już od wielu lat przechodzimy z czasu letniego na zimowy. Fachowo nazywa się to odwołaniem czasu środkowoeuropejskiego letniego. Wtedy w całej Unii Europejskiej zacznie obowiązywać czas zimowy czyli czas środkowoeuropejski. Będzie on obowiązywał przez pięć miesięcy, do końca marca przyszłego roku.

Kiedy jest zmiana czasu?

Kiedy dokładnie przechodzimy z czasu letniego na zimowy? Zgodnie z prawem zmiana czasu nastąpi w nocy z soboty na niedzielę (29/30 października 2022). Wtedy przestawimy wskazówki zegarków.

O której przestawiamy zegarki? Śpimy dłużej czy krócej?

Zmiana czasu polega na przestawieniu wskazówek zegara o godzinę do tyłu - z godziny 3 na godzinę 2 w nocy, 30 października. Konkretna godzina ma duże znacznie choćby dla transportu, a także dla funkcjonowania przedsiębiorstw, ale zwykli ludzie nie muszą jej przestrzegać. Zegarki można przestawić zarówno wieczorem jak i rano. Ważne, żeby sprawdzić, czy czas się automatycznie nie zmienił.

Cofnięcie wskazówek zegarków oznacza, że w niedzielę będziemy spali o godzinę dłużej. Niestety, szybciej o godzinę będzie zapadał zmrok.

Zmiana czasu. Jak pojadą pociągi i komunikacja miejska?

Zmiana czasu ma duże znaczenie dla osób, które będą podróżowały komunikacją zbiorową. Pociągi, które akurat będę w trasie podczas zmiany czasu, będą musiały zrobić sobie godzinną przerwę.

W większości miast natomiast komunikacja miejska będzie na tę jedną noc podróżowała na podstawie specjalnych rozkładów jazdy. Najlepiej przed wybraniem się w drogę sprawdzić jak jeżdżą w tym czasie linie nocne.

Zmiana czasu - czy to ostatni raz?

Od wielu lat trwa dyskusja nad zasadnością zmiany czasu. Obywatele większości krajów Unii Europejskiej zdecydowali, że trzeba skończyć ze zmianą czasu. Nowe przepisy nie weszły jednak w życie, a prace nad nimi storpedowała pandemia Covid-19.

To oznacza, że jeszcze przynajmniej przez kilka lat będą obowiązywały zmiany czasu. Według obowiązującego od wiosny br. rozporządzenia „w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026” zmiana czasu zostanie w Polsce przynajmniej do 2026 roku.

W najbliższych latach zmiany czasu będą następowały w następujących terminach:

Czas letni wejdzie w życie:

  • w 2023 r. – dnia 26 marca,
  • w 2024 r. – dnia 31 marca,
  • w 2025 r. – dnia 30 marca,
  • w 2026 r. – dnia 29 marca

Czas zimowy wejdzie w życie:

  • w 2022 r. – dnia 30 października,
  • w 2023 r. – dnia 29 października,
  • w 2024 r. – dnia 27 października,
  • w 2025 r. – dnia 26 października,
  • w 2026 r. – dnia 25 października
Sonda
Czy zmiana czasu powinna zostać zlikwidowana?
Złota polska jesień we Wrocławiu. Niezwykłe widoki.