Żółwie olbrzymie przyszły na świat w zoo we Wrocławiu. To ewenement na skalę świata! [WIDEO, AUDIO, GALERIA]

2016-04-07 18:58

Żółwiki w przyszłości będą ważyć po nawet 10 kilogramów, ale teraz mieszczą się na dłoni.

Żółwie olbrzymie to zagrożony gatunek, bo w Azji Południowo - Wschodniej odławia się te zwierzęta masowo po to, by je jeść. To z powodu panującego tam przekonania, że jedzenie mięsa żółwi i stosowanie medykamentów stworzonych na ich bazie zapewnia ludziom zdrowie i długie życie. Ten przesąd może spowodować, że już wkrótce żółwi olbrzymich w naturze. już nie będzie.

Sensacyjne narodziny potomków pary po przejściach

Narodziny żółwi błotnych we wrocławskim zoo to trzeci rozród tego gatunku w ogrodach zoologicznych na świecie. I to na przekór wszystkiemu, bo rodzice maluchów nie mieli łatwego początku.

- Para rodzicielska trafiła do nas w 2001 roku, kiedy to w Honkongu został przechwycony bardzo duży transport od przemytników. Były w dość ciężkim stanie: odwodnione, w złej kondycji fizycznej. Jednak po wielu próbach ze strony weterynarzy i staraniach opiekunów te żółwie doszły do formy i czuły się u nas bardzo dobrze - opowiada Magda Fabiszewska z wrocławskiego ZOO.

Terrarium się zmienia, choć nie gruntownie

Niestety cały budynek terrarium jest zabytkiem, dlatego większy remont byłby bardzo kosztowny i na razie nie jest w planach. Znajdziemy tam teraz za to nowe domy dla zwierząt. Pojawiają się średnio raz na tydzień.

- My, opiekunowie zajmujemy się robieniem wystroju terrariów, przebudowujemy je, cały czas na nowo urządzamy. Wymieniamy zwierzęta, tworzymy nowe ekspozycje. Na przykład teraz budowana jest ekspozycja waranów z Komodo i kilku jeszcze towarzyszącym ich gatunków waranów - wyjaśnia Magda Fabiszewska.

Obok budynku powstaje nowy kompleks dla waranów. Ma być gotowy w połowie czerwca.

Przy okazji warto wspomnieć, że młodych we wrocławskim zoo jest więcej. Można tam teraz oglądać małe kózki  oraz bliźniacze lemury.

Zobacz film reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Żółwie olbrzymie przyszły na świat w zoo we Wrocławiu. To ewenement na skalę świata!Czytaj więcej na: http://wroclaw.eska.pl/poznaj-miasto/zolwie-olbrzymie-przyszly-na-swiat-w-zoo-we-wroclawiu-to-ewenement-na-skale-swiata-wideo-audio-galeria/146265

Opublikowany przez ESKA INFO Wrocław na 7 kwietnia 2016

Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Czytaj także: Wielkie krzesła, a pomiędzy nimi kopiec. Co pojawiło się w miejscu dawnego "Kalogródka"? [WIDEO, GALERIA, AUDIO]