Wrocławska Mediateka mieści się przy Placu Teatralnym 5

i

Autor: www.facebook.com/ZywaBiblioteka Wrocławska Mediateka mieści się przy Placu Teatralnym 5

Żywa Biblioteka 2015. Takich książek jeszcze nie widziałeś [WIDEO]

2015-06-12 16:44

Były Więzień, Katolik, Osoba Transseksualna, Osoba chora na schizofrenię, Uchodźca, Niemiec. To tylko niektóre z Książek, z jakimi mieliśmy kontakt we wcześniejszych edycjach akcji. A jak będzie tym razem?

Każdy człowiek to osobna książka, jedyna i unikalna – przekonują organizatorzy akcji. To oni powołali do życia Żywą Bibliotekę – projekt edukacyjny, który za podstawowy cel stawia sobie promowanie praw człowieka i zapobieganie dalszym przejawom dyskryminacji ze strony społeczeństwa.

Przyjdź, porozmawiaj, zrozum

Każda edycja Żywej Biblioteki to niepowtarzalna okazja, aby porozmawiać z ludźmi, których z jakichś powodów dotyka społeczne wykluczenie. Powodem może być wszystko – ich kolor skóry, status materialny, miejsce pochodzenia, poglądy, orientacja seksualna. Dlaczego godzą się publicznie opowiadać o swoich nawet najbardziej dotkliwych doświadczeniach? Aby w przyszłości było ich już mniej.

- Uważamy, że najskuteczniejszą formą poznania inności jest bezpośrednie spotkanie z nią i dlatego organizujemy otwartą dla wszystkich Żywą Bibliotekę, gdzie reprezentantów grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji, można zaprosić do rozmowy i zweryfikować swoje poglądy – tłumaczą organizatorzy akcji. - Naszym celem jest zmiana postawy ludzi wobec inności na opartą na zrozumieniu i szacunku – dodają.

Jak to działa?

Żywa Biblioteka udostępni swoje Książki już 12 i 13 czerwca we wrocławskiej Mediatece, zlokalizowanej przy pl. Teatralnym 5. Wypożyczenia Książek możliwe są w godzinach od 12 do 20. W tym czasie każdy może przyjść i zadać pytania, na które w normalnych warunkach zapewne nigdy by się nie zdobył.

To zatem świetna okazja, aby zweryfikować swoje poglądy na dany temat, wymienić się doświadczeniami czy posłuchać opowieści drugiego człowieka.

Rozmowa trwa 30 minut, a za wypożyczenie Książki nie są pobierane żadne opłaty. Każdy czytelnik może podejść do dowolnej liczby Książek. Szczegółowy katalog dostępnych w tym roku Książek znaleźć można bezpośrednio na stronie wydarzenia.

Skąd wziął się pomysł?

Idea Żywej Biblioteki swoje korzenie ma w Danii. To tam, w 2000 roku, grupa młodych ludzi, skupionych wokół organizacji "Stop Przemocy", zorganizowała pierwszą edycję. Od tamtej pory minęło już 15 lat, a projekt rozprzestrzenił się do tego stopnia, że obecnie realizowany jest w ponad 70 krajach na całym świecie.

Opiekę nad projektem sprawuje organizacja Human Library. U nas zajmuje się nim Żywa Biblioteka Polska, koordynowana przez Stowarzyszenie Diversja. Pierwsza edycja wrocławska zorganizowana została w 2007 roku.

Zobacz, jak działa Żywa Biblioteka: