300 interwencji straży

170 osób ewakuowanych z pociągu. Powalone przez wiatr drzewa uszkodziły trakcje kolejowe

2023-02-04 21:48

Najpierw cyklon Oleg, później cyklon Pit. Pogoda daje się we znaki mieszkańcom Dolnego Śląska już od kilku dni. W piątek i w nocy z piątku na sobotę (3/4 lutego) strażacy interweniowali około 300 razy w związku z usuwaniem szkód wyrządzonych przez silny wiatr.

Najwięcej interwencji związanych z wichurą strażacy odnotowali na południu i na zachodzie Dolnego Śląska. Wzywani byli przede wszystkim do usuwanie powalonych drzew z dróg i posesji.

Wiatr spowodował m.in. uszkodzenia trakcji kolejowej na linii Wałbrzych-Nowa Ruda – Kłodzko – Kudowa-Zdrój. Z tego powodu opóźnione i odwołane są składy Kolei Dolnośląskich na tej trasie.

Tymczasem w piątek (3 lutego) ok. godziny 14:40 z powodu silnego wiatru w Jędrzychowicach drzewo spadło na trakcję kolejową. Konieczna była pomoc strażaków przy ewakuacji 170 pasażerów z pociągu, który zmuszony był się zatrzymać. Ruch pociągów z Węglińca do Zgorzelca został wstrzymany w obu kierunkach do czasu usunięcia drzewa i naprawienia uszkodzeń.

Drzewa na torach zalegały również na linii Trutnov - Královec - Kamienna Góra - Sędzisław. Tam uruchomiono komunikację zastępczą.

Wiszące lalki i misie na drzewie. Upiorny skwerek na dużym osiedlu