21-latek sprzedawał fałszywe zaświadczenia o wynikach badań na koronawirusa

2021-04-02 12:35

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 21-letniego mieszkańca Szczecina, który na jednym z internetowych portali oferował do sprzedaży fałszywe zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność COVID-19 oraz zaświadczenia zwalniające z obowiązku noszenia maseczki ochronnej. Jak się okazało, młody mężczyzna był już wcześniej karany za oszustwa. Teraz grozi mu nawet 8 lat więzienia.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 21-letniego mieszkańca Szczecina, który postanowił zbić fortunę na epidemii koronawirusa. Mężczyzna oferował na jednym z internetowych portali fałszywe zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność COVID-19, a także zaświadczenia zwalniające z obowiązku noszenia maseczki ochronnej. Według zapewnień 21-latka, oferowane przez niego dokumenty były niezwykle wiarygodne i bez obaw mogły być wykorzystywane do okazywania służbom państwowym, a tym samym umożliwiać ich właścicielom m.in. podróżowanie bez konieczności odbycia kwarantanny.

- Zatrzymany mężczyzna swoją nielegalną działalność prowadził od połowy marca bieżącego roku i szybko został namierzony przez policjantów z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej – informuje mł. asp. Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. - Dzięki intensywnym i skutecznym działaniom funkcjonariuszy walczących na co dzień z cyberprzestępczością, nie udało mu się rozwinąć „interesu” i zamiast zarobić na oszukiwaniu innych osób, trafił do policyjnego aresztu.

W mieszkaniu 21-latka policjanci zabezpieczyli sprzęt służący do umieszczania ogłoszeń w internecie, telefon, za pomocą którego kontaktował się z klientami, karty bankomatowe oraz nośniki pamięci. Jak się okazało, mężczyzna był już wcześniej karany za oszustwa. Teraz może mu grozić nawet 8 lat więzienia.

- Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzić będą szczecińscy policjanci, którzy zajmą się szczegółowym wyjaśnianiem wszelkich okoliczności nielegalnego procederu, jakim trudnił się 21-latek - dodaje mł. asp. Przemysław Ratajczyk.

Seniorka pobiła pirata drogowego KULĄ i torebką! To WIDEO to hit internetu. Facet zebrał straszny łomot
Sonda
Czy przestrzegasz obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa?