46 ton nielegalnych odpadów wjechało do Polski z Francji i Niemiec

i

Autor: DUCS

46 ton nielegalnych odpadów wjechało do Polski z Francji i Niemiec

2020-12-01 8:24

Dwa nielegalne transporty odpadów z Niemiec i Francji wykryli funkcjonariusze Dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Z Francji do Polski wjechało 21 ton zużytej folii rolniczej, a z Niemiec – 25 ton złomu. Przewoźnikom i odbiorcom grożą surowe kary.

Funkcjonariusze Dolnośląskiej Krajowej Administracja Skarbowej udaremnili w ostatnim czasie dwa nielegalne transporty odpadów. Z Francji próbowano wwieźć do Polski 21 ton zużytej wielkoformatowej folii z produkcji rolniczej. Podczas kontroli okazało się, że polski odbiorca nie posiada zezwolenia na przetwarzanie tego typu odpadów. W tej sytuacji Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał przewóz za nielegalny.

Z kolei podczas kontroli transportu z Niemiec, funkcjonariusze KAS wykryli w naczepie tira 25 ton złomu. Kierowca nie posiadał kompletu dokumentów transportowych, a ponadto sam pojazd nie był prawidłowo oznaczony. Wszystko wskazuje na to, że odpady były przewożone wielokrotnie na jednym dokumencie, a przedsiębiorca do którego miał trafić złom nielegalnie świadczy usługi odbioru odpadu.

Przewoźnikom grozi kara w wysokości 12 tys. zł, a odbiorcy odpadów w wysokości nawet do pół miliona złotych.

Trasa Bolków - Lubawka w budowie