We wtorek we Wrocławiu zgaśnie światło

i

Autor: pixabay.com

We wtorek we Wrocławiu zgaśnie światło. O co chodzi?

2020-11-30 15:00

We wtorek, 1 grudnia, w centrum Wrocławia na godzinę zgaśnie światło. Ciemności zapanują na pl. Wolności. W ten sposób miasto przyłączy się do ogólnopolskiego protestu samorządów.

Wrocław włącza się w ogólnopolski protest samorządów. Podobnie jak w wielu innych miastach, we wtorek o godz. 17 w stolicy Dolnego Śląska na godzinę zostanie symbolicznie wyłączone światło. Światło zgaśnie w przestrzeni publicznej na pl. Wolności.

- W ten sposób chcemy zwrócić uwagę, że kondycja polskiego samorządu jest osłabiana. Że odbiera się nam kolejne kompetencje. Że odbiera się pieniądze tak ważne dla rozwoju naszych społeczności - mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Samorządowców niepokoi również sposób negocjacji z Unią Europejską.

- Od kiedy jesteśmy w UE, nasze miasto otrzymało na inwestycje 2,5 mld zł. Teraz czekamy na środki krajowe, które pozwolą polskiemu samorządowi wyjść z tej trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią – podkreśla Jacek Sutryk. - Oczekujemy solidarności państwa polskiego z polskim samorządem, bo tam są zaspokajane podstawowe potrzeby mieszkańców. Oczekujemy realnego wsparcia w kolejnych tarczach.

Organizatorem symbolicznego protestu jest Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

"28 października br., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, kolejny raz pozbawiając mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Tym razem poprzez ograniczenie udziału we wpływach z PIT i CIT. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu – czytamy w oświadczeniu organizatorów protestu. - Żądamy przerwania przez Parlament RP procesu legislacyjnego nad tą ustawą. Jednocześnie oczekujemy od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej złożonej przez Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

Upiększają wrocławski rynek na święta