Kolęda 2022

i

Autor: sxc.hu Kolęda 2022

W tym roku nie będzie kolędy! Biskup odwołał. Zamiast tego... Zaskakujący pomysł

2020-11-30 11:16

Kolęda 2020/2021 w diecezji legnickiej nie odbędzie się. Ze względu na epidemię koronawirusa biskup legnicki odwołał wizyty duszpasterskie w domach wiernych. Tradycyjna kolęda zastąpiona zostanie mszą świętą dla mniejszych grup, np. mieszkańców poszczególnych ulic, małych miejscowości czy konkretnych domów.

Czy kolęda w tym roku się odbędzie? To pytanie od dłuższego czasu zadają sobie wierni w całej Polsce. Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa pod dużym znakiem zapytania stawia zasadność organizowania tradycyjnych wizyt duszpasterskich. Część biskupów już zdecydowała o odwołaniu w ich diecezji kolędy, inni jeszcze się zastanawiają. W piątek, 27 listopada, zapadła decyzja w sprawie kolędy w diecezji legnickiej.

- Ze względu na sytuację epidemiologiczną biskup legnicki, kierując się troską o zdrowie i życie rodzin, zwłaszcza osób starszych, a także wszystkich prezbiterów diecezji legnickiej, podjął decyzję o odwołaniu wizyty duszpasterskiej 2020/2021 w dotychczasowej formie – poinformował ks. prał. Robert Kristman, wikariusz generalny diecezji legnickiej.

Tradycyjna wizyta duszpasterska w diecezji legnickiej zostanie zastąpiona mszą świętą celebrowaną dla mniejszych grup, np. mieszkańców poszczególnych ulic, małych miejscowości czy konkretnych domów. Msze mają być odprawione z zachowaniem obowiązujących obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Podczas mszy księża będą mogli pobłogosławić przyniesioną przez wiernych wodę. Będą też zachęcać wiernych, by w swoich domach samodzielnie odprawili „liturgię rodzinną” i pokropili mieszkanie wodą święconą.

Diecezja legnicka jest jedną z trzech diecezji metropolii wrocławskiej. W dwóch pozostałych – archidiecezji wrocławskiej i diecezji świdnickiej – nie zapadła jak dotąd decyzja o odwołaniu kolędy.

Upiększają wrocławski rynek na święta