Jedną z przyczyn depresji i stanów lekowych studentów jest ich... niedojrzałość

i

Autor: TheHilaryClark/PD/pixabay.com Jedną z przyczyn depresji i stanów lekowych studentów jest ich... niedojrzałość

Alarmujące badania. Blisko połowa wrocławskich studentów ma zaburzenia psychiczne [AUDIO]

2016-03-09 12:50

Wyniki najnowszych badań pokazują też, na których kierunkach studenci najczęściej zmagają się z depresją i różnego rodzaju lękami.  

Psycholog Marta Zagdańska, absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w przeciągu dwóch lat przebadała około 400 studentów uczących się w trybie dziennym na ośmiu publicznych uczelniach we Wrocławiu. Z jej obserwacji wynika, że około 40 procent z nich miało w jakimś momencie życia zaburzenia lękowe i depresyjne.

Badaczka tłumaczy, że powodów takiego stanu rzeczy może być wiele:

- To jest taki moment, kiedy po raz pierwszy muszą zderzyć się z dorosłym życiem. Do tego dochodzi fakt, że same studia są też dużym obciążeniem intelektualnym. Następna rzecz jest taka, że wielu studentów rzeczywiście wchodzi w okres dojrzewania bez dobrego przygotowania emocjonalnego. Są jeszcze po prostu niedojrzali - wyjaśnia Marta Zagdańska.

Kierunki najbardziej narażone

Okazuje się, że zaburzenia najczęściej pojawiają się u studentów kierunków humanistycznych takich jak pedagogika, czy psychologia. Nie dają one bowiem żadnej gwarancji znalezienia dobrej pracy w przyszłości. Co szczególnie ciekawe, badania nie wskazują, by kobiety częściej cierpiały na depresję i lęki. Tymczasem inne analizy często to potwierdzały.

Jak rozwiązać problem?

Zdaniem Marty Zagdańskiej nasze uczelnie, wzorem krajów zachodnich, powinny zapewnić studentom darmową opiekę psychologiczną.

Więcej w materiale reportera Radia ESKA Wojtka Góralskiego:

Co sądzisz o takim pomyśle? Komentuj!

Czytaj więcej na: Zablokowali Strachocińską, w piątek zrobią to znowu [WIDEO, GALERIA, AUDIO]​