Na Uniwersytecie Przyrodniczym prowadzone są specjalne zajęcia, które pomagają studentom zgubić kilogramy i skorygować wady kręgosłupa

i

Autor: Jp26jp/PD/pixabay.com Na Uniwersytecie Przyrodniczym prowadzone są specjalne zajęcia, które pomagają studentom zgubić kilogramy i skorygować wady kręgosłupa

Wrocławscy studenci tyją, a studentki chudną. Wielu młodych cierpi na wady postawy. Znamy najnowsze badania! [AUDIO]

2016-03-05 9:06

Pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przebadali prawie tysiąc studentów. Wyniki ich analiz są dosyć niepokojące.

Naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego stwierdzili, że aż jedna czwarta przebadanych młodych mężczyzn ma nadwagę lub jest otyła. Taki nadmiar kilogramów może prowadzić do cukrzycy lub kłopotów z sercem. Studentek z nadwagą jest za to mniej niż rok wcześniej. Wykryto ją u 17 procent badanych.

- To jest oczywiście siedzący tryb życia, który wynoszą ze szkoły. Jest to także efekt unikania zajęć w szkołach niższego szczebla, czyli tych ponadgimnazjalnych czy podstawowych. Po prostu młodzież jak może, to ucieka z tych zajęć i muszę powiedzieć, że ten problem pojawia się od kilku lat - opowiada Danuta Parylak, prorektor do spraw studenckich Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Stres kontra Chodakowska

Zapytani przez reporterkę Radia ESKA Ewelinę Wąs studenci przyznają, że niełatwo jest trzymać formę:

- Dużo jemy, zwłaszcza jak się stresujemy - opowiada jeden z nich.

Dziewczynom za to bardzo zależy, by dobrze wyglądać:

- Moda, fitness, zdrowy styl życia. Wszyscy teraz trenują z Chodakowską albo Lewandowską. To są chyba dwie takie najpopularniejsze. Czasem jeszcze z Mel B - wyjaśnia wrocławska studentka.

Krzywe barki i biodra

Problemem są też wady postawy. U 20 procent studentów rozpoznano asymetrię barków. Studentki najczęściej mają za to skrzywienie bioder. U młodych wrocławian stwierdzono również skoliozę, asymetrię łopatek i zmiany w ustawieniu miednicy.

Samych zainteresowanych nie dziwią wyniki tych badań:

- Da się to zauważyć. Garbimy się raczej - przyznaje jeden ze studentów.

- Torby też są ciężkie - dodaje inny.

- W szkole są niskie ławki i krzesła, niewymiarowe - twierdzi kolejny. 

Szansa, by wrócić do normy

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu badania studentów pod kątem nadwagi i wad postawy prowadzi co roku. Osobom, u których te problemy są szczególnie dotkliwe uczelnia zapewnia specjalne zajęcia. W tym roku prawie sto osób zostało wysłanych na rehabilitację.

Więcej w materiale reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs:

Czytaj także: Podziemia Dolnego Śląska będą łatwiej dostępne. I to dla wszystkich! [GALERIA ZDJĘĆ, AUDIO]