
Spis treści
- Ten blok był ikoną PRL-u. Wrocławski "Mrówkowiec" zachwyca do dziś
- "Mrówkowiec", czyli najdłuższy budynek mieszkalny we Wrocławiu
- Ikona PRL i symbol nowej rzeczywistości
Ten blok był ikoną PRL-u. Wrocławski "Mrówkowiec" zachwyca do dziś
Wrocławski "Mrówkowiec", znajdujący się przy ul. Drukarskiej 31-47, to budynek, który trudno przeoczyć. Unikatowy obiekt został zaprojektowany i zbudowany w latach 70. XX wieku, czyli w czasach, gdy architektura mieszkaniowa musiała przede wszystkim pomieścić ludzi, a niekoniecznie ich zachwycać. Mimo swojej surowej formy i długości przypominającej pas startowy, budynek ma w sobie coś fascynującego. Z jednej strony jest symbolem epoki PRL-u, z drugiej trwałym elementem krajobrazu i miejskiej tożsamości Wrocławia.
"Mrówkowiec", czyli najdłuższy budynek mieszkalny we Wrocławiu
Kultowy "Mrówkowiec" to najdłuższy budynek mieszkalny we Wrocławiu, mający aż 235 metrów długości, 11 pięter i 590 mieszkań! W trudnych czasach PRL-u stworzenie takiego giganta było nie lada wyzwaniem, więc mieszkańcy zachwycali się inwestycją każdego dnia. Pierwsze prace ruszyły w 1965 roku, a już dwa lata później lokatorzy zaczynali urządzać swoje kąty. Co ciekawe, w szczytowym okresie w "Mrówkowcu" mieszkało nawet 3 tys. osób, lecz aktualnie liczba ta jest nieco mniejsza i oscyluje między 2 a 2,5 tysiąca mieszkańców.
Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.
Najdłuższy budynek mieszkalny we Wrocławiu. "Mrówkowiec" ma ponad 230 metrów! [ZDJĘCIA]
Ikona PRL i symbol nowej rzeczywistości
Dla jednych "Mrówkowiec" to relikt minionej epoki, dla innych - ikona funkcjonalizmu i pragmatyzmu socjalistycznego budownictwa. Jego surowy oraz betonowy styl jest kwintesencją projektów z lat 60. i 70., które miały odpowiadać na pilną potrzebę szybkiego i masowego budownictwa mieszkaniowego.
Co ciekawe, pomimo upływu lat, budynek wciąż spełnia swoją funkcję. Choć zmienił się nieco jego wygląd, a klatki przeszły remonty, to jego podstawowa rola jako miejsca zamieszkania setek wrocławian pozostała niezmienna.