Białe noce to zjawisko astronomiczne polegające na tym, że w nocy nie zapadają całkowite ciemności, a zmierzch przechodzi łagodnie w brzask. Gdy słońce chowa się za horyzontem głębiej niż 18° mamy do czynienia z nocą – niebo jest wtedy całkowicie ciemne. Jeśli słońce schowa się płycej, nad widnokręgiem pozostaje widoczna łuna – mamy wówczas do czynienia ze świtem lub zmierzchem. Takie właśnie zjawisko występuje podczas białych nocy. Słońce chowa się wtedy za horyzontem na tyle płytko, że przez całą noc widoczna jest łuna i niebo pozostaje jasne.
BIAŁE NOCE W POLSCE
Białe noce kojarzą się powszechnie z daleką północą, gdzie noce są naprawdę jasne. Podobne zjawisko, choć na mniejszą skalę, występuje także w Polsce. W okresie od maja do lipca słońce chowa się za horyzontem na tyle płytko i krótko, że nie pozwala na zaistnienie nocy astronomicznej. Nad północnym widnokręgiem cały czas widoczna jest poświata słoneczna, a niebo ani na chwilę nie robi się idealnie ciemne.
Białe noce w Polsce pojawiły się najwcześniej w północnych regionach. Od 10 maja zjawisko to można obserwować m.in. w okolicach Trójmiasta. Wraz z upływem dni białe noce pojawią się także w innych regionach Polski.
ZOBACZ TEŻ: SMOG we Wrocławiu. Sprawdź stan jakości powietrza w stolicy Dolnego Śląska [POMIARY LIVE]
BIAŁE NOCE WE WROCŁAWIU I NA DOLNYM ŚLĄSKU
Białe noce na Dolnym Śląsku będzie można obserwować w okresie od 25 maja do 18 lipca. W okresie tym będziemy mieli do czynienia z bardzo jasnymi nocami. Białe noce będą widoczne na terenie całego Dolnego Śląska.
Z jednej strony białe noce utrudniają obserwacje astronomiczne, bo widocznych jest wówczas znacznie mniej gwiazd, z drugiej jednak strony oferują inne niecodzienne widoki. Jak informuje facebookowy profil „Z głową w chmurach”, białe noce w Polsce sprzyjają obserwacjom sztucznych satelitów – płytko schowane słońce oświetla wówczas praktycznie wszystko, co przeleci nad naszymi głowami, m.in. satelity. To również okres, gdy nad północnym horyzontem możemy podziwiać obłoki srebrzyste – srebrzyste chmury oświetlane przez schowane za widnokręgiem słońca. Najlepiej widoczne są do czterech godzin po zachodzie słońce lub tuż przed wschodem.
Białe noce pozostaną w Polsce do połowy wakacji. Na Dolnym Śląsku będzie je można obserwować do 18 lipca, a na wybrzeżu nawet do 2 sierpnia.