Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu praktykujących katolików. Warto wiedzieć - nazwa Boże Ciało jest potoczna. Pełna to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Warto przypomnieć, że Boże Ciało 2022 (16.06.2022) jest dniem wolnym od pracy i wielu wykorzysta ten fakt i zapewni sobie długi weekend. Należy jednak pamiętać, iż Boże Ciało wiąże się również z obowiązkami dla chrześcijan, które narzuca im prawo kościelne.
Czytaj też: Kiedy jest Boże Ciało 2022? Warto wiedzieć, możesz mieć nawet cztery dni wolnego! Sprawdź dni wolne od pracy
Boże Ciało 2022: Czy trzeba iść do kościoła? Czy procesja wystarczy? [16.06.2022]
Boże Ciało należy do tzw. świąt nakazanych i praktykujący katolik ma obowiązek uczestnictwa we Mszy Świętej! Nie zwalnia go z tego udział w procesji, choć tradycja odwiedzania czterech ołtarzy jest w Polsce kultywowana od lat. Zazwyczaj takie wydarzenia niosą za sobą znakomitą frekwencję. Należy jednak pamiętać o eucharystii. Wielu chrześcijan idzie do kościoła tuż przed lub po procesji. Po powrocie do domu możemy się cieszyć długim weekendem (jeśli zapewniliśmy sobie wolne w piątek 17.06.2022). Uwaga - w związku z procesjami, które w wielu miastach przejdą po starówkach, możecie napotkać na utrudnienia komunikacyjne. Informacje o takowych zazwyczaj są publikowane na stronach danego UM.
Sprawdź koniecznie: Piątek po Bożym Ciele: dyspensa czy post? Będziesz zaskoczony! Sprawdź, czy można jeść mięso w piątek, 17 czerwca 2022
Boże Ciało 2022 - historia w Polsce
W Polsce Boże Ciało zostało wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320. Ta tradycja rozwijała się przez lata i ma się znakomicie również w XXI wieku. Obecnie Msza Święta w kościołach parafialnych jest bardzo często traktowana jako przygotowanie do procesji, którą przygotowują mieszkańcy konkretnych osiedli. Programy procesji miejskich powinny być umieszczone na stronach diecezjalnych. Zapraszamy do głosowania w naszej sondzie, dotyczącej tegorocznego Bożego Ciała.
Polecany artykuł: