Centrum Historii Zajezdnia. Obejrzyj nowe muzeum Wrocławia tuż przed otwarciem! [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

2016-06-08 18:17

Oficjalne rozpoczęcie działalności Centrum zaplanowano na 28 sierpnia. Teraz w dawnej zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej trwają jeszcze ostatnie prace.

Wystawa, która się tam znajdzie, ma różnić się od tych, które znamy z muzeów. Do "Zajezdni" trafiło kilkanaście nowych pamiątek związanych z Tadeuszem Strugałą, wybitnym wrocławskim dyrygentem oraz historykiem, profesorem Władysławem Czaplińskim.

Sporo będzie się działo również na placu obok Centrum. 

- Będzie to przestrzeń wykorzystywana do wystaw plenerowych i do koncertów. To jest już tradycyjne miejsce, w którym odbywają się występy w ramach Wrock for Freedom. W sierpniu zaprosimy wrocławian na kolejne wydarzenie tego typu. Jednak przede wszystkim ma to być nadal teren gdzie każdy będzie mógł spędzić czas z rodziną - wyjaśnia Juliusz Woźny z Ośrodka Pamięci Przyszłość.

Teraz można zrobić mural

Właśnie ruszył konkurs na projekt i wykonanie muralu. Do zamalowania jest przy Grabiszyńskiej 40 metrów kwadratowych. Mural powinien dotyczyć kilku ważnych wydarzeń z historii miasta.

- Może to być powódź z 1997 roku, Kongres Eucharystyczny, mistrzostwa Europy w piłce nożnej z 2012 roku, Europejska Stolica Kultury czy Światowa Stolica Książki - opowiada Marta Kowalska - Fic.

Trzeba pieniędzy na ogórka

W planach twórców muzeum najnowszej historii Wrocławia jest także remont popularnego ogórka, czyli autobusu stojącego na terenie "Zajezdni". Autobus miałby wozić mieszkańców i turystów ulicami stolicy Dolnego Śląska jak za dawnych lat. Na odnowę pojazdu potrzeba jednak sporo pieniędzy, bo pojazdowi brakuje między innymi silnika.

Zobacz film reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Damiana Bonarka:

Czytaj także: Podwójne zabójstwo w Wałbrzychu. Ci mężczyźni są poszukiwani w związku ze sprawą [ZDJĘCIA]​