Do tej pory z infolinii skorzystało około 200 osób. Zdaniem lekarzy pacjenci mogą jeszcze nie wiedzieć jak bardzo telefon pod numer (22) 755 11 55 może im się przysłużyć.
Dyżurujący wskazuje dzwoniącym odpowiedni ośrodek na Dolnym Śląsku ze względu na typ ich choroby, czas oczekiwania i miejsce zamieszkania.
- Panie dyspozytorki dysponują bazą danych i wiedzą w którym szpitalu są obecnie wolne miejsca – tłumaczy Agnieszka Czajkowska, rzeczniczka Dolnośląskiego Centrum Onkologi. - W ramach infolinii można się dowiedzieć na przykład o najbliższych terminach, gdzie możemy być przyjęci u onkologa, o typie ośrodków, jakie szpitale są dostępne i jakiego typu badania będziemy mogli tam wykonać - dodaje Agnieszka Czajkowska.
>>> Pepco wycofuje ze sklepów zabawki, bo mogą być niebezpieczne!
Szpitale z Dolnego Śląska współpracują, by skutecznie leczyć nowotwory
Krajowa Sieć Onkologiczna to program, który polega też na komunikacji między ośrodkami na Dolnym Śląsku. W programie bierze udział 12 szpitali z regionu.
- Dolnośląskie Centrum Onkologii jest ośrodkiem koordynującym. Współpracuje z nami 12 szpitali i ośrodków onkologicznych. Mogą się one konsultować z nami i my z nimi na temat konkretnych pacjentów - wyjaśnia Agnieszka Czajkowska.
Pilotaż potrwa 18 miesięcy i obejmuje najczęściej występujące nowotwory: piersi, płuca, jajnika, jelita grubego i gruczołu krokowego.
Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Justyny Bortnik: