„Ciepłe Mieszkanie”. Wrocław broni lokatorów

i

Autor: Shutterstock/zdjęcie ilustracyjne „Ciepłe Mieszkanie”. Wrocław broni lokatorów

Ruszył nabór wniosków o dotacje do programu „Ciepłe Mieszkanie”

2023-03-10 15:46 Materiał sponsorowany

Mieszkasz w budynku wielorodzinnym, ogrzewasz się piecem – kopciuchem, a przez okna i drzwi do twojego mieszkania wpada zimne powietrze? Złóż wniosek do programu „Ciepłe Mieszkanie”. Jest on skierowany do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych. Można uzyskać bezzwrotną dopłatę na nową instalację ogrzewania niskoemisyjnego oraz wymianę okien i drzwi. Program jest dobrym pomysłem, ale wymaga poszerzenia. Wrocław, Unia Metropolii Polskich i Dolnośląski Alarm Smogowy zwróciły się o to do premiera.

– Dotacja będzie wypłacana po zakończeniu inwestycji i zaakceptowaniu rozliczenia przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Co ważne – można połączyć program „Ciepłe Mieszkanie” z gminnym programem dotacyjnym KAWKAplus, dzięki czemu wysokość dofinansowania może być wyższa – mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

W programie „Ciepłe Mieszkanie” można uzyskać bezzwrotną dopłatę na likwidację źródeł ciepła na paliwo stałe, które już nie spełniają wymagań i zainstalowanie ogrzewania niskoemisyjnego. Można również skorzystać z dofinansowania na działania dodatkowe m.in. wymianę okien i drzwi zewnętrznych. Dotacja jednak nie będzie udzielona, gdy chcemy sfinansować tylko działania dodatkowe.

Wysokość dopłaty

Jest ona uzależniona od dochodów.

  • Jeżeli dochód roczny osoby ubiegającej się o dofinansowanie nie przekracza 120 tys. zł w gospodarstwie jednoosobowym, to fundusz dopłaci maksymalnie 30 proc. kosztów wymiany pieca lub okien i drzwi – maksymalnie można dostać 15 tys. zł.
  •  Jeżeli średni dochód na jedną osobę nie przekracza 1673 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 2342 zł w wieloosobowym, to fundusz pokryje maksymalnie 60 proc. kosztów – można dostać do 25 tys. zł.
  •  Jeżeli średni dochód na jedną osobę nie przekracza 900 zł. w gospodarstwie jednoosobowym lub 1260 zł w wieloosobowym, to fundusz dopłaci do 90 proc. kosztów – maksymalnie 37,5 tys. zł.

Uwaga! To kryterium dotyczy także osób z zasiłkiem stałym, okresowym, rodzinnym lub opiekuńczym.

Z wnioskiem na ul. Hubską

Mieszkańcy Wrocławia mogą składać wnioski w punkcie w budynku Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego przy ulicy Hubskiej 8-16. To jednocześnie punkt informacyjny o programie „Czyste powietrze”.

Program „Ciepłe Mieszkanie”, którego budżet dla wrocławian wynosi ok. 20 mln zł., zakończy się 31 grudnia 2025 r.

Wrocław chce poszerzenia programu

Wrocławscy urzędnicy zauważyli, że program „Ciepłe Mieszkanie” ma sporo wad - wyklucza najemców lokali komunalnych i osoby najmniej zarabiające – wymaga więc poszerzenia. Wrocław razem z Unią Metropolii Polskich i Dolnośląskim Alarmem Smogowym, zaapelował do premiera Morawieckiego o wprowadzenie zmian. Postuluje m.in. o:

  • zmianę w kryterium dochodowym. Dziś z programu może skorzystać właściciel mieszkania w budynku wielorodzinnym, którego dochód roczny nie przekracza 120 tys. zł. Wrocław chce, by było to 135 tys. zł, jak w programie „Czyste Powietrze”,
  •  w przypadku osób najmniej zarabiających, dofinansowanie powinno wynosić 100 proc.,
  •  program nie może wykluczać właścicieli mieszkań w budynkach, dla których istnieją warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Na taką inwestycję można bowiem czekać latami, a przez ten czas kopciuchy będą emitować szkodliwe substancje do atmosfery.

Artykuł Sponsorowany